technologia
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że postęp technologiczny idzie w dobrym kierunku?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Listopada 2020

Czy AI może zabrać ludziom pracę? Czy technologia może nas zniewolić? A może już to zrobiła? Takie pytania zaprzątają głowy ekspertów i futurologów od wielu lat. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Świat nieustannie zmierza w jednym, zdawałoby się nieuniknionym, kierunku. Technologia może wkrótce wyprzedzić nas samych, ale nie oznacza to, że tak właśnie będzie. Wszystko zależy bowiem od naukowców, którzy nad rozwiązaniami przyszłości obecnie pracują.

Futurologia, czyli nauka o przyszłości?

Futorologia to dość kontrowersyjny termin, gdyż nie wszyscy jednoznacznie uważają, że faktycznie jest to dziedzina nauki. W skrócie można wyjaśnić to pojęcie "nauką o historii przyszłości" w ujęciu nie tylko historycznym, ale i socjologicznym. Futurolodzy zajmują się między innymi przewidywaniem tego, co czeka nas w przyszłości, jak rozwinie się społeczeństwo i technologia, ale także i gospodarka, biznes i inne gałęzie życia codziennego.

Naukowcy zaobserwowali przerażające zjawisko. Czarna dziura rozerwała całą gwiazdę, nie do uwierzeniaNaukowcy zaobserwowali przerażające zjawisko. Czarna dziura rozerwała całą gwiazdę, nie do uwierzeniaCzytaj dalej

Często jednak przepowiadania dotyczące przyszłości okazują się po prostu nietrafne. Znaczna część krajów europejskich w latach .60 XX wieku zdecydowało się na powołanie specjalnych komisji mających oszacować to, jak świat i dany kraj będzie wyglądał w roku 2000. Problem w tym, że praktycznie żadna komisja nie poradziła sobie z tym zadaniem dobrze - nikt chociażby nie przewidział upadku ZSRR.

Przyszłość nadchodzi już teraz

Korzystając z narzędzi futorologów da się oczywiście oszacować to, w jakim kierunku pójdzie postęp technologiczny. Inna sprawa jest taka, że patrząc na dzisiejszy świat, da się to zrobić bez potrzeby studiowania jakichkolwiek nauk. W końcu żyjemy w bardzo przewrotnych czasach - w ciągu kolejnych lat ludzkość ma wracać na Księżyc, kolonizować Marsa, a AI zostało wielokrotnie nazywane "największym odkryciem ludzkości od czasów odkrycia ognia". Czy jednak takie plany są dobre? W końcu każdy wie, że wraz z nowymi umiejętnościami i technologiami, wprowadzamy coraz więcej różnych niebezpieczeństw.

Zapytali sztuczną inteligencję o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI zaskoczyło wszystkichZapytali sztuczną inteligencję o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI zaskoczyło wszystkichCzytaj dalej

Świat zmierza w dobrym kierunku?

Z perspektywy starszych ludzi, dzisiejszy świat pędzi tak szybko, że nie da się za nim nadążyć. Cyber-wojny, naruszenia prywatności, misje kosmiczne, ataki hakerskie czy nawet zwykła sztuczna inteligencja wypierająca wiele osób z ich stanowisk to poważne zagrożenia obecne już tu i teraz. Waszym zdaniem są to jedynie koniecznie niebezpieczeństwa do których musimy przywyknąć czy poważne zagrożenia pokazujące nam, że idziemy w złym kierunku? Koniecznie podzielcie się Waszym zdaniem!

Kiedy Disney+ trafi do Polski? Sytuacja się komplikujeKiedy Disney+ trafi do Polski? Sytuacja się komplikujeCzytaj dalej

Następny artykuł