ważne
Źródło: materiały własne

Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważny

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Listopada 2020

Od kilku dni Polacy z różnych regionów Polski otrzymują połączenia telefoniczne z tajemniczego numeru +48 22 104 37 05. Chociaż zazwyczaj połączenia z nieznanych numerów oznaczają natrętnych telemarketerów, w tym przypadku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nie należy ignorować tego połączenia.

Kiedy w naszym telefonie wyświetla się połączenie z nieznanego numeru, najczęściej je odrzucamy myśląc, że próbuje się z nami skontaktować kolejny telemarketer, który będzie chciał zainteresować nas ofertą swojego pracodawcy. W przypadku numeru +48 22 104 37 05 sytuacja jest jednak inna. Należy on bowiem do GIS-u.

Góra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakaneGóra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakaneCzytaj dalej

Pandemia koronawirusa w Polsce

Jesień przyniosła nam nawrót zachorowań na koronawirusa. W całej Europie odnotowuje się obecnie drugą falę zachorowań na COVID-19, w związku z tym wszystkie państwa podejmują specjalne środki bezpieczeństwa mające na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia się. W Polsce, w przeciągu kilku ostatnich tygodni, powróciły liczne obostrzenia związane z pandemią, które pamiętamy z wiosennego etapu pandemii.

Powróciły przede wszystkim godziny dla seniorów, którzy znajdują się w głównej grupie ryzyka. Co więcej część uczniów wysłanych zostało na nauczanie zdalne, a w miejscach publicznych należy zasłaniać usta i nos. Ograniczenia dotknęły również gastronomii, a w ostatnim czasie rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy na okres święta zmarłych. Sanepid wprowadził również jedno nowe rozwiązanie, związane z telefonicznym informowaniem osób przebywających na kwarantannie.

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeUwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej

Telefon z GIS-u. Warto zapisać ten numer

W ostatnim czasie Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił nowy system telefoniczny, który służy do informowania o objęciu danej osoby kwarantanną domową. Komunikaty przekazywane są właśnie za pomocą numeru +48 22 104 37 05, warto więc zapisać sobie ten numer w pamięci swojego telefonu, a w razie próby połączenia, po prostu odebrać. Komunikat przekazywany jest przez system automatyczny, a jeżeli ktoś ma dodatkowe pytania związane z kwarantanną należy dzwonić pod numer +48 222 500 115.

Dostałeś telefon z sanepidu? Nie jest to równoznaczne z chorobą

Osoby, które otrzymały telefon z wyżej wymienionego numeru nie powinny wpadać w panikę. Kwarantanna domowa nie jest równoznaczna ze zidentyfikowaniem COVID-19. Na terenie naszego kraju sanepid obejmuje kwarantanną osoby, które:

Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało StarshipNajpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało StarshipCzytaj dalej
 • w ostatnim czasie przekraczały granicę Unii Europejskiej,
 • mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o infekcję wirusem SARS-CoV-2,
 • mają objawy, które mogą sugerować zarażenie koronawirusem,
 • zostały skierowane na wykonanie testu stwierdzającego obecność koronawirusa.

W związku z tym należy zachować czujność i w razie połączenia z nowym numerem sanepidu nie panikować. Obecnie w kwarantannie przebywa dużo więcej osób, które nie są zarażone koronawirusem, ale u których istnieje ryzyko, że mogły mieć kontakt z osobą zarażoną, czyli na przykład pracownicy czy członkowie rodziny.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Pani Danuta znalazła w lesie 2 małe labradorki. "Wywiezione na pewną śmierć"
 2. Policjanci podejrzewali porwanie - prawda była zupełnie inna
 3. Niesamowite zjawisko na komecie. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
 4. Sony rozpoczyna walkę z wiatrakami. Firma grozi pozwami sądowymi, chodzi o obudowy do PS5
 5. Ważna aktualizacja w WhatsApp. Użytkownicy w końcu się doczekali, chodzi o bezpieczeństwo
 6. Będą nowe ograniczenia i zakazy. Mamy potwierdzenie z Kancelarii Premiera
 7. Maciej Stuhr pochwalił się siostrą i jej wyjątkowymi dziełami. "Wyrosła na wspaniałą artystkę" - napisał aktor

Następny artykuł