Telefon
Źródło: pxfuel.com

Nowa technologia uniemożliwi korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Odpowiada za nią Google

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
17 Listopada 2020

Google postanawia zadbać o bezpieczeństwo użytkowników smartfonów. Trwają prace nad technologią, która uniemożliwi korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Projekt nie będzie łatwy, ale Google już ma na niego pomysł.

Z pewnością zdecydowanej większości kierowców zdarzyło się odebrać telefon w trakcie jazdy, odpisać krótko na otrzymaną wiadomość, czy mimochodem zerknąć na wyskakujące powiadomienia. W końcu to może być coś ważnego, prawda?


Google wypowiada wojnę korzystaniu z telefonu w trakcie jazdy


Niestety, nawet jeśli naszą uwagę miałoby rozproszyć coś ważnego, może to nieść dużo poważniejsze skutki, niż kilka minut opóźnienia w odczytaniu wiadomości. Wypadki samochodowe, stłuczki, kolizje… wymieniać można bez liku.


Większość tych zdarzeń jest powodowanych niedostatecznym skupieniem na prowadzeniu pojazdu, a trudno o koncentrację, gdy co chwila zerkamy na ekran smartfona. W zasadzie przepisy zabraniają prowadzenia rozmów przez telefon, trzymając urządzenie przy uchu podczas jazdy.

Lego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawiLego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawiCzytaj dalej


Smartfon sam dopilnuje przestrzegania przepisów


Choć funkcjonariuszom policji od czasu do czasu zdarza się przyłapać kierowcę na niewłaściwym używaniu telefonu podczas jazdy, zdarza się to na tyle rzadko, że niewielu kierowców przejmuje się tym zakazem.


Jednakże w sytuacji, gdy współpracy odmówiłby sam smartfon, trudno byłoby zignorować przepis zakazujący korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Google opatentował projekt, który sprawi, że jakiekolwiek działanie z użyciem smartfona nie będzie możliwe dla kierującego pojazdem.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Domowa mikstura na odrobaczenie układu pokarmowego. W roli głównej sok z kiszonych ogórków


Moduł zarządzania uwagą


Projekt Google'a skupia się na umożliwieniu smartfonom „zorientowania się”, że dzierżąca je ręka należy do kierowcy pojazdu. Na ów moduł zarządzania uwagą będzie składało się kilka algorytmów, które pozwolą urządzeniu właściwie określić sytuację.


Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. W końcu nie chcemy sytuacji, w której telefony blokowałyby się również pasażerom pojazdu. Google spróbuje tak zaprogramować nową funkcję, by urządzenia mogły zidentyfikować sytuacje, kiedy trzyma je jedna osoba, która w dodatku jest kierowcą.

Wkrótce nie poznamy naszego świata. Inteligentne miasta mają zmienić naszą rzeczywistość już do 2025 rokuWkrótce nie poznamy naszego świata. Inteligentne miasta mają zmienić naszą rzeczywistość już do 2025 rokuCzytaj dalej


Wiele czynników


Smartfon będzie wykorzystywał wiele czynników otoczenia, by być w stanie określić, czy blokada jest konieczna. Algorytmy będą analizowały stan pojazdu oraz wiele innych właściwości otoczenia. Sprawdzana będzie między innymi metoda wprowadzania przez nas danych.

Projekt jest jeszcze w powijakach, Google niedawno opublikował patent. Trudno więc powiedzieć czy stworzenie blokady się powiedzie i kiedy, o jeśli w ogóle, zostanie ona wprowadzona oraz czy będzie obligatoryjna.


Przed Googlem zapewne jeszcze kilka lat pracy nad tym projektem, warto jednak już teraz zatrzymać się nad kwestią korzystania z telefonu w trakcie jazdy samochodem. Wówczas nie będziemy potrzebować innowacyjnych pomysłów Googla.

Ogromny teleskop na Księżycu? Amerykanie chcą przywrócić projekt. Spojrzymy tam, gdzie jeszcze nikt nie zaglądałOgromny teleskop na Księżycu? Amerykanie chcą przywrócić projekt. Spojrzymy tam, gdzie jeszcze nikt nie zaglądałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozę
  2. Jesienią częściej niż zwykle jesz imbir? Miej się na baczności, możesz sobie poważnie zaszkodzić
  3. InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i Ikeą
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Koniec, nasi sąsiedzi zakazali hodowli kur klatkowych. A w Polsce wciąż cierpi ponad 41 mln zwierząt
  7. Musiała uciec od męża alkoholika z piątką dzieci. Pani Angelika w końcu odmieniła swoje życie

Następny artykuł