Nokia 3210 trzymana w dłoni.
Źródło: Wikipedia Commons

Pamiętasz swój pierwszy telefon komórkowy?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Września 2020

Telefony komórkowe zaliczyły przez ostatnie lata ogromny skok technologiczny. Obecne sprzęty w niczym nie przypominają tych urządzeń, z których korzystaliśmy lata temu. Pamiętasz swój pierwszy telefon?

Sony Ericsson, Nokia, Motorola, Sagem czy Alcatel. Wiele firm, które na początku obecnego stulecia rządziły rynkiem telefonii komórkowych albo przestało istnieć, albo przebranżowiło się na inne gałęzie branży technologicznej.

Kiedyś giganci, dzisiaj wstają z kolan

Prawdopodobnie największą firmą produkującą kiedyś telefony była Nokia. Technologiczny gigant z Finlandii swoimi legendarnymi modelami zawładnął rynkiem telefonów komórkowych na długie lata, a jego władanie było niezachwiane pomimo o wiele większej konkurencji niż w czasach obecnych, kiedy konkuruje ze sobą tylko kilka firm, a tak naprawdę liczy się jedynie Samsung i iPhone. Parę dni temu pisaliśmy o najbardziej ikonicznym modelu Nokii, a więc 3310. Telefon ten w Internecie zyskał sobie miano niezniszczalnego, a starsi czytelnicy z rozrzewnieniem wspominają zarówno jego wytrzymałą konstrukcję oraz baterię, która pozwalała na korzystanie z telefonu przez tydzień bez potrzeby ładowania.

Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4KDetonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4KCzytaj dalej

Inne firmy, które były niezwykle popularne w minionych czasach to francuski Sagem i Alcatel. Ci pierwsi ogłosili upadłość w 2006 roku, ci drudzy stali się częścią koncernu Nokia i skupiają się głównie na tworzeniu modemów sieciowych (chociaż nowe telefony brandowane ich logiem od czasu do czasu pojawiają się w sklepach i stanowią ciekawą alternatywę dla najpopularniejszych modeli niskobudżetowych). Telefony szczególnie Sagema były popularne ze względu na całkiem ciekawe osiągi. Były one jako jedne z pierwszych wyposażane w dobre, jak na tamte czasy aparaty fotograficzne oraz duże wyświetlacze. Model, który mi najbardziej utkwił w pamięci, to Sagem MY S-7, który zachwycał dużym ekranem i tandetnie plastikową obudową.

Sagem My S-7 front i tył.

Pamiętasz swój pierwszy telefon?

Mój pierwszy telefon otrzymałem od rodziców w podstawówce. Do dzisiaj pozostaje on jednym z moich ulubionych telefonów, z których przez lata przyszło mi korzystać. Był niewielki, miał rozsądnej wielkości, kolorowy wyświetlacz i możliwość podpięcia peryferyjnego aparatu fotograficznego, który wykonywał zdjęcia w jakości, która nie łapała się nawet na rozdzielczość VGA. Mówię tu oczywiście o Sony Ericssonie T230. A Wy pamiętacie swoje pierwsze telefony? Miały już kolorowy wyświetlacz? A może miały nawet dotykowy ekran? Podzielcie się z nami swoimi wspomnieniami w komentarzach na FB.

Modele telefonów Sony Ericsson (od lewej: T230, K700i, K800i and C902).

Następny artykuł