Stary telefon komórkowy
Źródło: pixabay

Czy uważasz, że bez telefonów komórkowych żyło się łatwiej?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Września 2020

Telefony komórkowe, a w zasadzie już smartfony, to dziś nieodzowne narzędzia, bez których wiele osób nie wyobraża sobie życia. Kiedyś jednak żyło się bez nich. Czy uważasz, że dawniej, w czasach, gdy nie było komórek ani smartfonów, życie było prostsze?

Telefony komórkowe zmieniły nasze życie. Dziś wiele młodych osób nie jest w stanie sobie wyobrazić tego, żeby wytrzymać przez jakiś czas bez korzystania ze smartfona. Kiedyś jednak o takich urządzeniach nikt nawet nie słyszał.

Długia historia telefonów komórkowych

Telefony komórkowe mają za sobą zaskakująco długą historię. Mimo, iż pierwsze urządzenia pozwalające na komunikację bezprzewodową pojawiły się jeszcze w 1928 roku, były przeznaczone wyłącznie dla policjantów i innych służb. Mimo, że prace nad pierwszymi tego typu urządzeniami mającymi zostać skomercjalizowane ruszyły jeszcze w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, pierwszy prawdziwy model telefonu komórkowego z prawdziwego zdarzenia pojawił się 3 kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku. Nazywał się on DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage), został stworzony przez dobrze kojarzoną dziś firmę Motorola, ale ważył aż 0,8 kilograma i przypominał swoimi gabarytami... cegłę. Nic więc dziwnego, że w oczach dzisiejszych nastolatków wszelkie inne dawne urządzenia tego typu to właśnie "cegły".

Pierwsze komórki były wielkie

Tak naprawdę pierwszym prototypem urządzenia mającego w ciągu kolejnych lat przeistoczyć się w telefony komórkowe była wynalezione przez szwedzką firmę Ericsson "walizka" (naprawdę tak wyglądała) ważąca blisko 40 kilogramów! Koszta nabycia skutecznie blokowały komercjalny sukces - telefon kosztował tyle, co dobry samochód w tamtym czasie. Przez kolejne lata ulepszano technologię i w końcu udało się opracować i wdrożyć pierwszą sieć telefonii komórkowej. Miało to miejsce w Japonii w 1979 roku. Czujecie się staro? To co powiecie na to, że pierwszą wiadomość SMS wysłano 3 grudnia 1992 roku? "Według danych statystycznych, pod koniec 2018 roku w Polsce było 48 286 000 abonentów telefonii komórkowej" - możemy wyczytać w Wikipedii.

Technologiczny boom

Pierwszym pseudo-smartfonem (a w zasadzie technologicznym prototypem) był powstały w 1992 Simon stworzony przez IBM. Miał dotykowy ekran, funkcje palmtopa, pozwalał na korzystanie z rysika i można było na nim grać w różne gry. Przez kolejne lata tego typu przenośne urządzenia z dotykowym ekranem zostały wzbogacane o kolejne funkcje i "zaczęły łączyć funkcje poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego, dyktafonu i kamery wideo, zarządzania informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management) oraz obsługę dokumentów biurowych w formatach OOXML (tworzone przez np. Microsoft Office), ODF (np. LibreOffice) i PDF" (za: Wikipedia). Długa droga, jaką przenośne urządzenia pokonały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, idealnie odzwierciedla technologiczny postęp świata. Kiedyś życie mogło być trudniejsze - w końcu nie mieliśmy pod ręką komórki zdolnej w ciągu paru sekund połączyć nas z każdym na świecie czy poszukać konkretnych informacji. A może jednak kiedyś było prościej?

Dajcie znać, co uważacie na naszym oficjalnym fanpage na Facebooku!

Następny artykuł