Czarny telefon stacjonarny
Źródło: Unsplash

Telefony stacjonarne, pamiętacie?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Września 2020

Telefony stacjonarne były niegdyś w praktycznie każdym domu, a domownicy często niemal walczyli o chwilę ze słuchawką. Dziś technologia ta wyszła już z użytku, choć wciąż używana jest w wielu instytucjach, ale i domach prywatnych. Pamiętacie te czasy?

Telefony stacjonarne, choć wciąż wykorzystywane w zaskakującym stopniu, nie są aż tak popularne jak dawniej. Pamiętacie jeszcze, gdy były w praktycznie każdym domu?

Historia telefonu

Pierwsze wzmianki o przesyłaniu głosu za pomocą metalowych kabli pochodzą jeszcze z XVII wieku. Mimo to, pierwszy patent na tego typu urządzenie zdobył w 1876 roku jego wynalazca, Aleksander Graham Bell. Choć powszechnie każdy kojarzy nazwisko Bella właśnie z telefonami i połączeniami na odległość, pierwsze tego typu urządzenia powstawały na wiele lat wcześniej. Jedno z nich skonstruował włoski wynalazca Antonio Meucci, którego żona ciężko zachorowała, a on chciał mieć z nią kontakt, gdy spędzał czas w swoim warsztacie. Zademonstrował on swój wynalazek publicznie i nawet wyjaśnił zasadę działania we włoskiej gazecie, jednak nie udało mu się zdobyć potrzebnych funduszy na opłacenie patentu.

Stacjonarne urządzenia

Pierwszy telefon wyspoażony w tarczę za pomocą której możliwe było wybranie numeru został wykorzystany w 1896 roku, zaś w 1963 doszło do użycia pierwszego telefonu z klawiaturą. Jeszcze lata wcześniej wynaleziono automatyczną centralę telefoniczną, która łączyła telefony, z których numer wybierało się za pomocą trzech przycisków, oznaczających kolejno cyfry jedności, dziesiątki i setki. Wcześniej korzystano ze specjalnie zatrudnianych operatorów łączących ze sobą konkretne połączenia. Kolejną olbrzymią rewolucją było oczywiście wynalezienie telefonu komórkowego.

Wielki przełom

Wynalezienie i rozpowszechnianie telefonów komórkowych bezpośrednio łączyło się ze stworzeniem układów scalonych, czyli miniaturowych urządzeń elektrycznych, dzięki którym można było przenieść technologię znaną z każdego domu, kieszeni. Kiedyś jednak telefony stacjonarne były szalenie popularne i znajdowały się na wyposażeniu niemal każdego domostwa. Dziś już raczej rzadko korzystamy z nich prywatnie, jednak wciąż są niezwykle popularne w firmach czy urzędach. Niektórzy z nas z pewnością musieli walczyć z innymi domownikami o spędzenie chwili przy słuchawce. Pamiętacie jeszcze te czasy?

Następny artykuł