Telewizor
Źródło: sq9myu@gmail.com - wideo - /watch?v=jrJrhgCvht4

Kultowy polski telewizor Belweder. Mieliście taki w domu?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Września 2020

Kojarzycie jeszcze polskie marki telewizorów? Kiedyś urządzenia te zajmowały co prawda pół salonu, ale wiele z nich przetrwało nawet do dzisiaj. Kultowe telewizory Belweder gościły niegdyś w każdym polskim domu.

Polacy nie gęsi i swoje technologie również mają. A w zasadzie - mieli, bo ikoniczne urządznenia z PRL-u nie są dziś produkowane. Mimo to da się znaleźć je na internetowych aukcjach, gdzie często osiągają bardzo wysokie ceny.

Polska legenda

W czasach PRL-u w Polsce rozwijał się w pewien sposób biznes. Chodzi tu o naszed narodowe dobra, czyli lokalne zakłady technologiczne. Pomijając rosnącą wówczas liczbę zakładów produkujących samochody, isntiały też przedsiębiorstwa, które trudniły się innymi zdobyczami technologicznymi. Choć tak naprawdę pierwszym polskim telwizorem był Wisła, to właśnie Belweder okazał się prawdziwym cudem technologicznym. Telewizory tej marki oznaczone były numerami OT1471. Ich produkcję rozpoczęto w listopadzie 1957 roku przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne. Był to drugi telewizor produkowany w naszym kraju, a także pierwszy, któy w całości został stworzony w Polsce.

Nieśmiertelne telewizory?

Każdy zapewne pamięta te czasy, gdy telewizory nie były wcale płaskimi urządzeniami, które spełniają szereg różnych funkcji. Dawniej wyglądały znacznie bardziej jak olbrzymie, kwadratowe bryły, z lekko wygiętym ekranem o grubości zapewne zbliżonej do dzisiejszych urządzeń. Do tego ich włączanie się przypominające nieco startujący odrzutowiec. Dość powiedzieć, że jeżeli telewizor szwankował (a tak często bywało), to mógł włączyć się w samym środku nocy przyprawiając praktycznie wszystkich domowników o zawał serca. Ciężko im jednak odmówić pewnego rodzaju... atrakcyjności.

Belweder

Twócy telewizoru Belweder stanęli przed bardzo ambitnym zadaniem - musiel opracować zaawansowany jak na tamte czasy telewizor, który spełniałby "antyimportowe" wymagania, tj. żadna częśc nie powinna pochodzić z innych krajów. Wcześniejszy, pierwszy polski telewizor Wisła opierał się niestety radzieckich licencjach a także częściach, których nie sposób było zdobyć nigdzie indziej, tylko w ZSRR. Z tego względu zdecyowano, że Belweder opierał się będzie na (wtedy nowoczesnych) lampach elektronowych. "Zastosowano w nim również inne elementy, dotychczas nieprodukowane w Polsce, m.in. oporniki miniaturowe o obciążalności 0,1 W, kondensatory ceramiczne o wysokiej stałej dielektrycznej, rdzenie ferrytowe i przewody symetryczne" - możemy wyczytać w Wikipedii.

Następny artykuł