Mężczyzna w alejce w hipermarkecie.
Źródło: PxHere

Ogromna sieć hipermarketów wycofuje się z Polski. Sprzedana z 819 mln złotych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Czerwca 2020

Branża hipermarketów w Polsce opanowana jest w dużej mierze przez stawiające na mniejsze placówki sieci takie jak Biedronka czy Lidl. Duże hipermarkety, które od lat 90. pojawiają się i znikają, aby na ich miejscu pojawiły się kolejne, identyczne tylko o innej nazwie powoli przemijają. Nie dziwi więc decyzja marketów sieci Tesco o wycofaniu się z polskiego rynku.

Władze brytyjskiego giganta zakupowego poinformowały, że podjęły decyzję o skupieniu się na bardziej rozwojowych rynkach Europy Środkowej, mowa więc o Czechach, Węgrach i Słowacji.

W Polsce dominują mniejsze markety

Polska branża spożywcza przeszła w ostatnich 20 latach sporą drogę. Na początku lat 2000 w Polsce bardzo popularne były ogromne hipermarkety pokroju Geant, Hypernova, Real czy Carrefour. Wraz z upływem lat Polacy zaczęli chętniej robić zakupy w mniejszych marketach typu Biedronka czy Lidl. Niektórzy poszli z duchem czasu, tak jak Carrefour, który w dużych miastach zaczął tworzyć mniejsze, ale gęsto rozsiane siatki swoich mini-marketów, które bardziej przypominają Żabkę niż ogromny sklep. Inne po prostu się wycofują z polskiego rynku, tak jest właśnie w przypadku brytyjskiego marketu Tesco.

Sprzedany za ogromne pieniądze

Brytyjski gigant zadecydował o wycofaniu się z polskiego rynku. Swoją decyzję Tesco argumentuje, że w Czechach, na Węgrzech i Słowacji ma silniejszą pozycję rynkową i to właśnie w tych trzech krajach chce skupić się na rozbudowie swojej oferty. 301 sklepów należących w Polsce do Tesco zakupiła, za kwotę 819 milionów złotych, firma Salling Group S.A. - właściciele między innym popularnego w Polsce Netto. W marcu Tesco sprzedało również swoje udziały w Tajlandii i Malezji co obrazuje zmiany w polityce globalnej firmy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bardzo ważne zmiany na Allegro. Dotyczą m.in. maseczek ochronnych i samochodów
  2. Francuzi rzucili się na tanie PS4 jak Polacy na karpia w Lidlu. Policja użyła gazu, są nagrania
  3. Najbezpieczniejszy basen w Polsce. Sztuczna inteligencja nie pozwoli Ci utonąć
  4. Robopies już w sprzedaży. Kosztuje tyle, co mieszkanie w Warszawie

Następny artykuł