Ogniste tornado w Australii.
Źródło: flickr

Tornado ognia. Niszczycielski słup płomieni trawi wszystko na swojej drodze

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Sierpnia 2020

Zjawisko ognistego tornada jest niezwykle rzadkie i bardzo niebezpieczne. Dochodzi do niego w określonych warunkach i potrafi być tragiczne w skutkach.

Zjawisko ognistego tornada znane jest również pod nazwą diabelskiego wiru bądź diabelskiego ognia. Skojarzenie tego zjawiska z piekielną tematyką nie może dziwić. Ogniste tornado niszczy wszystko na swojej drodze.

Ogniste podmuchy, a ogniste tornado

Ogniste podmuchy składają się z płomieni, popiołu i silnego wiatru. W wyniku charakterystycznych dla powstawania klasycznych tornad zawirowań powietrza i pożaru powstawać mogą ogniste podmuchy, których długość może przekraczać trzykrotność długości boiska do futbolu amerykańskiego. Zjawisko to często mylone jest z występowanie ognistego tornada, które powstaje w momencie, w którym pożar ma tak ogromną siłę, że generuje własne tornado. Podmuchy ogniste nie są zazwyczaj klasyfikowane jako tornado, a jako wir.

Air Force One z rewolucyjnym silnikiem. Prezydent USA będzie podróżował z prędkością 6000 km/hAir Force One z rewolucyjnym silnikiem. Prezydent USA będzie podróżował z prędkością 6000 km/hCzytaj dalej

Ogniste tornado z Canberry

W 2003 roku przez Australię przetoczyła się jedna z najgroźniejszych i najbardziej inwazyjnych fal pożarów, które strawiły ogromne połacie ziemi. Pożar buszu w Canberze doprowadził do zniszczenia obserwatorium Mount Stromlo, o poważnym uszkodzeniom uległo prawie 70% powierzchni Australijskiego Terytorium Stołecznego (parki narodowe, pastwiska, lasy). W wyniku tragedii życie straciły cztery osoby, a ponad 500 domów zostało doszczętnie zniszczonych. Poniżej możecie zobaczyć jak podczas pożaru formowały się ogniste wiry i tornada.

W 2020 roku podczas ogromnych pożarów, które trawiły Australię, również odnotowano ogniste tornada oraz ogniste wiry, które formowały się w wyniku silnego wiatru i wysokiej temperatury. Pożary buszu, które nawiedziły Australię na przełomie 2019 i 2020 roku były jednymi z największych w historii tego kraju. W wyniku pożarów życie straciły 34 osoby, 2500 budynków zostało doszczętnie zniszczonych i spłonęło łącznie 103 tysiące kilometrów kwadratowych buszu. Dla porównania wspomnimy, że powierzchnia Polski wynosi nieco ponad 312 tysięcy kilometrów kwadratowych, pożar w Australii objął więc jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Poniżej możecie zobaczyć jak formowały się wtedy ogniste tornada.

Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemNadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemCzytaj dalej

Ogniste tornado z Kalifornii

W 2018 roku w Kalifornii doszło do potężnych pożarów lasów. Do zdarzenia doszło, kiedy chłodne, deszczowe powietrze przebiło się przez szczyty gór i spłynęło wzdłuż zboczy napotykając na swojej drodze ciepłe powietrze kontynentalne. W wyniku zderzenia się tych dwóch masywów doszło do serii burz, które zapoczątkowały pożary. Szalejący wiatr i intensywne pożary były początkiem do tworzenie się ogromnych, trawiących wszystko na swojej drodze ognistych tornad. Ich przykład wraz z prezentacją ich powstawania możecie zobaczyć poniżej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chiny testują drony gaszące pożary. Nagranie z testów robi niesamowite wrażenie
  2. Przerażające nagranie z autobusu pokazuje, czym grozi kupno taniego powerbanku
  3. Gigantyczna katastrofa ekologiczna. Ze statku wyciekają tysiące ton paliwa, zagrożona fauna i flora
  4. Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiem

Następny artykuł