Proces powstawania tornada.
Źródło: Wikipedia Commons

Polska aleja tornad. IMGW ostrzega zagrożone województwa

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Czerwca 2020

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega województwa przez występowaniem tornad. Jak się okazuje w Polsce istnieje tak zwana aleja tornad i dotyczy kilku województw z południowej i centralnej części kraju, ale również wybrzeża.

Ostatnie wydarzenia z Kaniowa sprawiły, że IMGW pochyliło się nad tematem trąb powietrznych w Polsce.

W Polsce coraz częściej pojawiają się tornada

IMGW stworzyło specjalny artykuł, w którym wyjaśniają, jak wygląda sytuacja związana z tornadami w Polsce. "Podobna dyskusja toczyła się w 2007 i 2008 roku, kiedy seria najsilniejszych jak dotąd trąb powietrznych w Polsce dotknęła Śląsk, Opolszczyznę, Ziemię Łódzką oraz Mazowsze i Podlasie. Czy faktycznie mamy w kraju obszary szczególnie narażone na te ekstremalne zjawiska? Odpowiedź brzmi "tak", chociaż szczegóły są dość zaskakujące” - tłumaczą w artykule.

Trąby wodne największym zagrożeniem

Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że najbardziej zagrożone na niszczycielską działalność tornad jest wybrzeże. Na przełomie lata i jesieni występują tam trąby wodne. Powstają w wyniku różnic w temperaturach, kiedy ciepłe morze spotyka się z zimnymi frontami.

Aleja tornad według IMGW

W Polsce pojawiają się jednak coraz częściej lądowe trąby powietrzne. Tak zwana aleja tornad przechodzi przez Śląsk, Opolszczyznę, Małopolskę, województwo świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie. Nie są to też małe tornada, "Można je zaliczyć do kategorii F2, F3 lub nawet F4 w skali Fujity-Pearsona, którą wykorzystuje się do określania siły tornada na podstawie zniszczeń zabudowy" - tłumaczą eksperci z IMGW.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Donald Trump chciałby zapobiegać huraganom za pomocą bomb atomowych. Kongres USA: To zły pomysł
  2. Upały i burze z gradem. Egzotyczna pogoda w Polsce
  3. Nawałnice nad Polską. IMGW ostrzega, setki akcji strażaków
  4. Do Ziemi docierają sygnały z kosmosu. Jeden z nich powtarza się co 157 dni

Następny artykuł