Tornado uchwycone na nagraniu z bliskiej odległości.
Źródło: YouTube

Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczach

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Sierpnia 2020

Tornada są prawdziwą plagą w Stanach Zjednoczonych. Rocznie, w tym kraju, może wystąpić ich nawet 1000. To bardzo niebezpieczne, jednak niezwykle widowiskowe wydarzenia.

Tornado z Madill w stanie Oklahoma został zarejestrowany 22 kwietnia 2020 roku. Jest to jedno z niewielu nagrań, które proces powstawania tornada prezentuje z niebezpiecznie bliskiej odległości. Dzięki temu możemy zobaczyć w największym szczególe niszczycielską siłę tego żywiołu.

Czemu w USA powstaje tak dużo tornad

W Stanach Zjednoczonych występuje największa liczba tornad na całym świecie. Wielkie Równiny, które rozciągają się od południowych granic centralnej Ameryki, aż do Kanady, są naturalnym korytarzem do powstawania tego typu zjawisk. Nie bez przyczyny region ten został nazwany Aleją Tornad (Tornado Alley). Wiatry napływające z Zatoki Meksykańskiej łączą się z tymi wiejącymi z Gór Skalistych co tworzy idealne warunki do formowania się tornad w środkowej części Stanów Zjednoczonych. Stany z największą liczbą tornad to Teksas (155 rocznie) oraz Kansas (96 rocznie).

Proces powstawania tornada

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaCzytaj dalej

Jak uchronić się przed tornado

Finałowa scena w niezwykle popularnym filmie Twister prezentuje głównych bohaterów, którzy, aby przetrwać tornado przypinają się do belki w oborze, a tornado przechodzi centralnie przez ich położenie. Takie zachowanie nie jest jednak wskazane w trakcie konfrontacji z tym zjawiskiem. Amerykanie, którzy żyją w regionie zagrożonym tornadami posiadają specjalne schrony mieszczące się w piwnicach, w których chronią się przed tornadami. Innym sposobem jest schowanie się w pomieszczeniu, które nie posiada okien, może to być więc korytarz, łazienka, szafa. Warto również schować się pod jakimś ciężkim i trudnym do ruszenia obiektem oraz okryć ciało kocem, materacem i tak dalej. Pozostawanie w mobilnym obiekcie, takim jak samochód czy przyczepa kempingowa nie jest wskazane. Poniżej możecie zobaczyć niszczycielską ścieżkę tornada.

Ścieżka tornada, które przeszło przez Louisville w Mississippi.

Znalazł Znalazł "zwykły" kamień. Po latach dowiedział się, ile jest warte jego znalezisko i aż go zamurowałoCzytaj dalej

Ogromne tornado formuje się na naszych oczach

W sieci istnieje wiele nagrań, które prezentują formowanie się tornada. Nagranie z 22 kwietnia bieżącego roku wyróżnia jednak niezwykła bliskość do nagrywanego zjawiska. Dzięki temu możemy zobaczyć każdy szczegół powstającego żywiołu i praktycznie na własnym ciele przekonać się o niszczycielskiej sile wiatru. Co jeszcze bardziej imponujące, tornado niezwykle szybko powstało i równie szybko zniknęło zostawiając nas z błękitnym niebem, które nigdy nie wskazywałoby na to, że przed chwilą przeszedł tędy ogromny żywioł.

Wideorejestratory (kamery samochodowe) w promocyjnych cenach znajdziesz >tutaj<

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym kraju
  2. Wielki brat patrzy. Amerykański dron szpiegujący nad polskim niebem
  3. Znalazł "zwykły" kamień. Po latach dowiedział się, ile jest warte jego znalezisko i aż go zamurowało
  4. Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]

Następny artykuł