Piracka płyta
Źródło: Wikimedia Commons

Grupa rozpowszechniająca pirackie pliki zatrzymana. Dziesiątki tysięcy osób pod lupą śledczych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
6 Września 2020

Jedna z popularniejszych pirackich grup została rozbita. Hakerzy słynęli z udostępniania nielegalnych filmów w internecie. Istnieje szansa, że nawet setki tysięcy osób mogą zostać ścigane za współudział w przestępstwie.

Znana piracka grupa została zatrzymana. Niektórzy z nich mogą spędzić w więzieniu zaskakująco długo. Łącznie udostępnili oni nawet ponad 1250 filmów i seriali!

Piraci w internecie

"Internetowi piraci" to określnie oznaczające osoby, które nielegalnie rozpowszechniają treści w sieci. Zazwyczaj odbywa się za to pomocą nielegalnych stron z torrentami, które pobierać trzeba specjalnie do tego przygotowanymi programami. Co ciekawe, każda osoba, która pobiera dany plik, udostępnia go jednocześnie innym. Samo określenie pochodzi najpewniej od jednej z najpopurniejszych stron tego typu będącej "zatoką piratów". Tacy przestępcy za nic mają prawa autorskie, a piractwo swego czasu jawiło się na niezwykle poważny problem wśród graczy. Doszło do tego, że niektórzy wydawcy rezygnowali wręcz z wydawania swoich gier na PC w obawie przed tym, że większość graczy ją spiraci, a nie kupi. Dziś problem ten został znacznie ograniczony, jednak w kwestii muzyki czy filmów skala jest wciąż poważna.

Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościNaukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościCzytaj dalej

Przestępcy zostali zatrzymani

Jedną z najbardziej znanych pirackich grup udostępniającą w sieci nielegalnie pozyskane pliki (w szczególności filmy i seriale) to SPARKS. Grupa piracka od wielu lat trudniła się nielegalnym procederem, a znaczna część komputerowych piratów pobierała właśnie filmy oznaczone ich logiem. Niedawno poinformowano o zatrzymaniu trzech osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie grupy. Są to George Bridi, Jonathan "Raid" Correa oraz Umar "The Artist" Ahmad.Zatrzymanie przestępców było możliwe dzięki skoorydynowanej akcji funckjonariuszy z całego świata i wspólnych wysiłków m.in. Europolu, HSI a nawet Pocztowej Służby Kontrolnej. Zgodnie z danymi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych hakerzy mieli oszukiwać dystrybutorów filmów w celu przekazywania im przed premierą zabezpieczonych kopii filmów lub seriali, a potem łamano zabezpieczenia i udostępniano pliki w sieci, nierzadko przed premierą. W ten sposób dopuszczono się do upload'u ponad 1250 wideo.

Doszło do poważnego wypadku radiacyjnego. Przez ponad rok zatajano informacjęDoszło do poważnego wypadku radiacyjnego. Przez ponad rok zatajano informacjęCzytaj dalej

Oskarżonych może być znacznie więcej

Za sprawą wspomnianej trójki do internetu trafiały niemal wszystkie liczące się produkcje filmowe bądź telewizyjne, a dziesiątki tysięcy osób pobierały je na swój domowy komputer. Problem w tym, że zasada działania torrentów jest prosta - nawet w trakcie pobierania danego pliku, użytkownik udostępnia go dalej, kolejnym piratom. Jeżeli dany organ bądź firma zechce ścigać takie osoby, zagrożonych może być nawet dziesiątki tysięcy użytkowników torrentów. Choć nigdy nie wiadomo, to jednak wątpliwe jest, aby ktokolwiek chciał ścigać takie osoby rozsiane po całym świecie. Co ciekawe, zamknięto również 60 serwerów grupy, w tym te, które znajdowały się w Polsce. Szkody oszacowano na nawet kilkadziesiąt milionów dolarów, a Ahmadowi i Correrze grozi do 5 lat pozbawienia wolności, Birdi został zaś oskarżony o spisek oszustwa i może posiedzieć nawet do 20 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skazał piękną klacz na śmierć. Wolontariusze błagają o pomoc, zostały ostatnie godziny
  2. Sokowi z kapusty przypisuje się cudowne właściwości. Prawdziwa witaminowa bomba, już po 2 dniach widać niesamowite efekty
  3. Przez nowy internetowy challenge zwątpiłem w ludzkość. Jest pierwsza ofiara śmiertelna
  4. Rośliny są mądrzejsze od ludzi? Najnowsze badania potwierdzają niesamowite doniesienia

Następny artykuł