Kadr z filmu prezentującego eksperyment przeprowadzony podczas Toruńskiej Nocy Naukowców.
Źródło: Facebook/Toruńska Noc Naukowców

Niesamowity eksperyment w Toruniu. Naukowcy próbowali pobić rekord

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Września 2020

25 września odbyła się w Toruniu kolejna edycja wydarzenia z serii Toruńskiej Nocy Naukowców. Tegoroczna edycja okazała się wyjątkowa nie tylko za sprawą hybrydowej formy, ale również dzięki ustanowieniu rekordu Polski.

W tym roku naukowcy postanowili podbić rekord w eksperymencie “Pasta dla słonia”. Jest to substancja, która powstaje w wyniku reakcji nadtlenku wodoru, detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu. Efekt zmieszania tych substancji jest niezwykle widowiskowy.

Święto naukowców w Toruniu

Toruńska Noc Naukowców to coroczne wydarzenie, które organizowane jest w Toruniu w ostatni piątek września. Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię koronawirusa została zorganizowana w trybie hybrydowym. Oznacza to, że część pokazów została przeprowadzona za pomocą nowoczesnych technologii, a więc transmisji i wirtualnych spotkań z naukowcami i pracownikami z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym roku, wśród organizatorów pojawiła się włocławska firma Bio-Clean, która we współpracy z toruńskimi naukowcami próbowała pobić rekord Polski w stworzeniu “pasty dla słonia”. Dotychczas polski rekord wynosił 10 metrów sześciennych. Naukowcy podkreślali, że podczas swojej próby będą próbowali osiągnąć wynik zbliżony do 300 metrów sześciennych, co ustanowiłoby jednocześnie rekord świata.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milionerem

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milioneremCzy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milioneremCzytaj dalej

Czym jest “pasta dla słoni”

Pasta dla słonia to niezwykle widowiskowa substancja, która powstaje w wyniku połączenia ze sobą takich składników jak nadtlenek wodoru (H2O2), detergentu, barwnika oraz roztworu jodku potasu (KI), który w całym procesie jest katalizatorem. W wyniku zmieszania tych składników powstaje efektowna piana, która w odróżnieniu od tradycyjnej piany wypełnionej powietrzem, wypełniona jest nadtlenkiem wodoru. Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i piana wręcz tryska z naczynia – wyjaśnia Mateusz Węgorowski.

NASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historiaNASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historiaCzytaj dalej

Rekordowa “pasta dla słoni” w Toruniu

Próba pobicia rekordy odbyła się w piątek o godzinie 17:30 za parkingiem Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy” w Toruniu. Naukowcom nie udało się niestety pobić rekordu świata, który wynosi 275,91 metrów sześciennych, jednak bardzo się do niego zbliżyli osiągając wynik 261 metrów sześciennych. Rekord Polski został więc pobity, co zostało potwierdzone oficjalnym certyfikatem. Do rekordu Guinessa zabrakło jedynie kilkunastu metrów sześciennych. Eksperyment można obejrzeć na oficjalnym fanpage’u Toruńskiej Nocy Naukowców. Transmisje z Toruńskiej Nocy Naukowców rozpoczęły się o godzinie 18:00 pokazem archeologicznym “Za ostatni grosz – czyli wieczór w średniowiecznej karczmie”, a zakończyły o 21:50 wykładem “Czym jest polaryzacja”, który przeprowadził Piotr Gładysz. Wśród uczestników TNN znalazł się również KogniLab oraz profesor Włodzisław Duch.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedna z najpopularniejszych polskich surówek. Polacy kochają ją za uniwersalność i prostotę wykonania
  2. Dzieci cichymi ofiarami pandemii? Zatrważający raport ekspertów ujawnił gigantyczny problem
  3. Kosmos skrywa niesamowite tajemnice. Pierwsze takie nagranie czarnej dziury
  4. W "Milionerach" zadano niespodziewane pytanie. Nie do wiary, że padło na wizji
  5. W PRL-u byli gwiazdami naukowego programu TVP. Zmarli w dramatycznych okolicznościach
  6. Strażacy uratowali 2-tygodniowego kotka ze środka drogi. Kiedy go umyto, odkryto, że wygląda jak postać z filmu

Następny artykuł