Jowisz
Źródło: Needpix.com

Nadchodzą toksyczne burze z gradem. Fascynujące odkrycie naukowców

Kuba WielochKuba Wieloch
7 Sierpnia 2020

Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. W atmosferze Jowisza szaleją potężne burze z toksycznym gradem

Największa planeta Układu Słonecznego


Jowisz jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Ogromne wrażenie może robić masa gazowego olbrzyma. Jest ona dwa i pół raza większa od łącznej masy pozostałych planet naszego układu.
Najbardziej znanym szczegółem powierzchni Jowisza jest odkryta w XVII wieku Wielka Czerwona Plama, czyli gigantyczny antycyklon o średnicy większej niż przekrój Ziemi. Warto również wspomnieć, że gazowy olbrzym ma aż 79 księżyców, a cztery z nich (galileuszowymi) odkrył, jak sama nazwa wskazuje Galileusz w roku 1610.

Gzowy olbrzym


Warto wspomnieć, że największa planeta Układu Słonecznego składa się z helu. Jest również prawdpodobne, że Jowisz posiada skaliste jądro składające się z cięższych pierwiastków. Ze względu na szybką rotację planeta ma kształt spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Powierzchnię planety stanowią nieprzezroczyste wyższe warstwy atmosferyczne, które wizualizują się w postaci wielu warstw charakterystycznych chmur widocznych bezpośrednio z naszej planety.

Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieMrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Potężne, bezustanne burze


Co ciekawe, ze względu na gazowy charakter gęstej atmosfery na Jowiszu występują bezustanne burze. Z najnowszych badań wynika, że na planecie występują również opady gradu bogate w amoniak. Maja one kształt ogromnych kulek nazywanych grzybowcami, które bezustannie spadają z nieba. Wiemy to dzięki najnowszym odkryciom udokumentowanym przez zdjęcia z sondy Juno.

Niesamowite zjawiska atmosferyczne


Ze względu na niskie temperatury panujące na planecie, jowiszowe burze są niesamowicie gwałtowne i widowiskowe. Występują tam na tyle silne zjawiska atmosferyczne, że wbijają kryształowy lód w górne warstwy atmosfery. Jak wynika z najnowszych badań, sztormy na gazowym olbrzymie tworzą się na wysokości około 50 km poniżej widocznych pasm atmosferycznych.

Obrazy Techgame"Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnikaCzytaj dalej

Jak ludzkość bada gazowego olbrzyma?

Planeta była już wielokrotnie badana przez sondy wysłane z Ziemi. Pierwszymi programami kosmicznymi, które zakładały analizę gazowego olbrzyma były Pioneer i Voyager. Następnie wokół Jowisza krążyła sonda Galileo. Obecnie pieczę nad badaniami Jowisza sprawuje sonda Juno. Misja sondy Juno rozpoczęła się dnia 5 sierpnia 2011. Została wyniesiona w kosmos za pomocą rakiety nośnej Atlas V i wprowadzona na orbitę heliocentryczną. Po prawie pięciu latach dryfowania w bezkresie kosmosu sonda wykonała manewr wejścia na orbitę polarną wokół Jowisza. Maszyna będzie prowadzić obserwacje planety do lipca 2021 roku. Ostatnim zadaniem Juno będzie kontrolowana deorbitacja i "śmierć" poprzez spalenie w atmosferze Jowisza..

Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytuPolska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytuCzytaj dalej

Zadania sondy Juno


Sonda ma za zadanie zbierać cenne informacje na temat gazowego olbrzyma. Dzięki analizie maszyny naukowcy mogą dokładniej zgłębić wiele ważnych czynników dotyczących Jowisza. W zakres badań Juno wchodzi zbadanie składu i struktury atmosfery, pola grawitacyjnego planety, pola magnetycznego planety oraz jowiszowej magnetosfery biegunowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ludzkość czeka gorsze zagrożenie niż pandemia wirusa. Bill Gates ostrzega
  2. Tak powstają ogromne dziury na całym świecie. 200 metrowa koparka w akcji
  3. Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytu
  4. Berlenga Grande to wyspa w całości zasilana energią słoneczną

Następny artykuł