Kobieta trzymająca się za gardło
Źródło: Pixabay

Pije ją prawie każdy, jednak nikt nie wie, jakie powoduje spustoszenie dla organizmu. Trucizna, czy jeszcze napój?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Września 2020

Trucizna kojarzy się nam z substancją, którą da się od razu poznać po smaku. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach negatywnie na nasze zdrowie wpływają również napoje, które są dostępne w sklepach. Naukowcy biją na alarm.

Napoje słodzone potrafią bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że tego typu płyny potrafią przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu drugiego, otyłości oraz uszkodzeń szkliwa i zębów. Naukowcy przyjrzeli się w jaki sposób Coca-Cola wpływa na nasz organizm. Okazuje się, że może ona działać jak trucizna.

Cukier to biała trucizna

NASA ujawniła piorunujące nagranie. Niezwykle potężny wybuch, nawet naukowcy przecierali oczy ze zdumieniaNASA ujawniła piorunujące nagranie. Niezwykle potężny wybuch, nawet naukowcy przecierali oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Trucizna to nie tylko cyjanek czy strychnina. To również cukier, jeżeli spożywamy go w nadmiernych ilościach. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) określiło, że około połowa populacji Stanów Zjednoczonych pije przynajmniej jeden napój słodzony dziennie. Największy odsetek osób pijących tego typu substancje znajduje się wśród młodzieży.
Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obliczyli, że dzienna porcja cukru, który powinniśmy przyjmować, nie powinna przekraczać sześciu łyżeczek (około 25 gramów). Coca-Cola w jednej puszce zawiera z kolei aż 10 łyżeczek cukru, a więc około 37 gramów cukru. Kalkulacja jest prosta, wypijając jedną puszkę Coca-Coli wypełniamy z nawiązką dzienną maksymalną dawkę cukru. Taka zależność może się bardzo negatywnie odbić na naszym zdrowiu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milionerem

2. Nikt nie wierzył w powodzenie pary karłów. Jak wyglądają teraz ich dzieci?

Trucizna, która niszczy nasz organizm

Brytyjski farmaceuta Niraj Naik przeprowadził badania nad szkodami, które wywołuje wypicie jednej puszki Coca-Coli (a więc 330 ml). Jego odkrycie, które opierało się w dużej mierze o badania specjalisty od zdrowia Wade’a Mereditha wykazały, że jedna puszka Coca-Coli potrafi zatruć organizm już w godzinę. Według Naika, Coca-Cola jest tak intensywnie słodka, że organizm od razu po wypiciu powinien zareagować wymiotami, jednak zawarty w niej kwas fosforowy zbiją słodkość pozwalając nam na dalsze picie tej trucizny. Po 20 minutach od wypicia dochodzi do dramatycznego skoku stężenia cukru we krwi co prowadzi do nadprodukcji insuliny, a wątroba zaczyna zamieniać nadprogramową ilość cukru w tłuszcz.

Kraśnik: radni przyjęli absurdalną uchwałę o 5G i WIFI. Burmistrz zbulewersowany, Ministerstwo Cyfryzacji zaskakuje komentarzemKraśnik: radni przyjęli absurdalną uchwałę o 5G i WIFI. Burmistrz zbulewersowany, Ministerstwo Cyfryzacji zaskakuje komentarzemCzytaj dalej

Coca-cola jak heroina

Dalsze badania wykazują, że po 40 minutach od spożycia organizm przyswaja całą kofeinę zawartą w Coca-Coli, co prowadzi do rozszerzenia źrenic i wzrostu ciśnienia krwi. Coca-Cola blokuje wtedy receptory adenozyny dzięki czemu nie odczuwamy zawrotów głowy, które są naturalnym towarzyszem tych objawów. Po kolejnych pięciu minutach nasz organizm zaczyna wytwarzać nadprogramową ilość dopaminy, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie odczuwania przyjemności, a według infografik Coca-Cola stymuluje nasz mózg w podobny sposób, w jaki robi to heroina i sprawia, że odczuwamy potrzebę wypicia kolejnej puszki tej trucizny. Jak podkreśla Niraj Naik, takie efekty są związane nie tylko z Coca-Colą, ale z wszystkimi napojami bazującymi na wysokim stężeniu cukru i kofeiny.

Milionerzy: Hubert Urbański zadał już 20 pytań za milion złotych. Znasz prawidłowe odpowiedzi?Milionerzy: Hubert Urbański zadał już 20 pytań za milion złotych. Znasz prawidłowe odpowiedzi?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chciała odwiedzić mamę, ale kot jej nie pozwolił. Mruczek od ponad 16 lat nienawidzi córki właścicielki
  2. Czego można życzyć 104-latce na urodziny? Babcia jest przeszczęśliwa, pochwaliła się zjawiskowym tortem
  3. Ogromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Nad pracami czuwa Polsat
  4. PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów
  5. Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milionerem
  6. Kobieta przez 7 dni piła sok z ogórków. Na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać

Następny artykuł