Andrzej Duda i Donald Trump podczas spotkania. Prezydent Polski i Stanów Zjednoczonych podczas rozmowy.
Źródło: flickr

Trump podzieli się szczepionką na koronawirusa z Polakami? "Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka"

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

Wczoraj, tj. 24 czerwca, doszło do spotkania między prezydentem Polski, Andrzejem Dudą oraz prezydentem Stanów Zjednoczonych, Donaldem Trumpem. Celem spotkania było omówienie polityki energetycznej, bezpieczeństwa i spraw bieżących. Na spotkaniu poruszony został również temat szczepionek na koronawirusa.

Jedną z najbardziej palących kwestii poruszanych podczas najnowszego spotkania tych dwóch prezydentów był temat związany z opracowaniem i dystrybucją szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Zwiększanie bezpieczeństwa

Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa miało służyć zabezpieczeniu kilku ważnych punktów, które głównie dotyczą bezpieczeństwa i polityki energetycznej. Prezydenci zapewnili, że udało się podpisać dwie deklaracje związane ze zwiększeniem wojsk amerykańskich w Polsce. Trump zapewnia również, że część żołnierzy wycofywanych z terenów niemieckich trafi właśnie do Polski. Głowy państw rozmawiały również o ochronie przed koronawirusem i przygotowywaniu skutecznej szczepionki przeciwko pandemii.

Polska wspiera symbolicznie

Andrzej Duda zapewniał, że Polska będzie zaangażowana w amerykańską walkę z koronawirusem chociażby w sposób symboliczny. Dodał również, że dzięki zaangażowaniu Polaków, którzy pracują nad opracowaniem skutecznego leku przeciwko wirusowi powinniśmy mieć wcześniejszy dostęp do szczepionki. “W oczywisty sposób zakładam, że biorąc udział w pracach badawczych i tym samym będąc współtwórcami tych leków i szczepionek, Polacy będą mogli liczyć na to, że będą one dostępne dla Polaków jak najwcześniej” - mówił prezydent Polski.

Trump zapewnia

Podczas konferencji prasowej Duda i Trump zostali zapytani o szansę, aby Polska uczestniczyła w tworzeniu skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi oraz czy uzyska wczesny dostęp do opracowanego leku. Prezydent Trump zapewniał podczas konferencji, która odbyła się po spotkaniu z Andrzejem Dudą, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. “Pracujemy bardzo mocno nad jednym i drugim, znajdujemy świetne odpowiedzi. Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka, szybciej niż mogliście się państwo spodziewać" - mówił amerykański prezydent.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chińska firma bardzo blisko przełomu ws. szczepionki na Covid-19. Wkroczyli w trzecią fazę testów
  2. Pierwszy pacjent na kwarantannie w Polsce pojawił się już w styczniu
  3. Nie masz maseczki w sklepie? Powinieneś zostać olany - zaskakująca sugestia Szumowskiego
  4. Koronawirus. Rozpoczęły się testy polskich skoczków narciarskich

Następny artykuł