Droga uszkodzona przez trzęsienie ziemi.
Źródło: National Park Service

Naukowcy odkryli nowy rodzaj trzęsienia ziemi? Jego siła była niszczycielska

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Sierpnia 2020

Na dnie Oceanu Atlantyckiego doszło do niezwykle ciekawego trzęsienia ziemi. Naukowcy informują, że nigdy wcześniej nie spotkali się z podobnym zjawiskiem. Jego siła jest niszczycielska.

Dotychczas uważano, że trzęsienia ziemi przebiegają na konkretnych zasadach. Przechodzą w linii prostej, często występują wstrząsy wtórne, które rozchodzą się od źródła “na zewnątrz”, a wstrząsy o silnej amplitudzie nigdy nie wracają do epicentrum. Najnowsze badania stawiają tę wiedzę na głowie.

Kiedy dochodzi do trzęsień ziemi?

Trzęsienie ziemi to gwałtowne rozładowanie naprężeń w skorupie ziemskiej, które jest połączone z ruchem warstw skalnych. Rozróżniamy kilka rodzajów trzęsień ziemi. Ze względu na przyczynę możemy mówić o trzęsieniu:
- tektonicznym (kiedy dochodzi do przesunięć skał wzdłuż uskoku),
-wulkanicznym (jest ono związane z gwałtownymi erupcjami wulkanów lub zapadaniem się stropów opróżnionych komór magmowych, czy zapadaniem kalder),
-zapadowym (związane z obszarami krasowymi)
-oraz antropogenicznym (wywołane działalnością człowieka, np. tąpnięcia górnicze).

Ze względu na głębokość wyróżniamy z kolei trzęsienia płytkie (do 70 km), średnie (od 70 do 350 km) oraz głębokie (od 350 do 700 km). Trzęsienia ziemi są niezwykle niebezpieczne, szczególnie w regionach leżących na styku płyt tektonicznych. Jednym z najczęściej dotykanych przez trzęsienia ziemi regionów świata jest Japonia oraz Meksyk. W Europie zdarzają się one rzadziej i są zdecydowanie słabsze, chociaż co parę lat we Włoszech i na Bałkanach odnotowuje się silniejsze zjawiska tego typu.

Samolot pasażerski aktualizowany dyskietkami. Archaiczna technologia w nowoczesnych czasachSamolot pasażerski aktualizowany dyskietkami. Archaiczna technologia w nowoczesnych czasachCzytaj dalej

Nowy rodzaj trzęsień ziemi

Naukowcy poinformowali, że zaobserwowali trzęsienie ziemi, które zrywa z powszechnie uznawanymi zasadami związanymi z przebiegiem tego procesu. Zjawisko miało miejsce w 2016 roku pod dnem Oceanu Atlantyckiego. To co przykuło uwagę naukowców, to powracająca, jak bumerang, magnituda trzęsienia.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że trzęsienie podzielone było na dwa etapy. Etap pierwszy to ruch w górę i na wschód, etap drugi to powrót trzęsienia w kierunku zachodnim. Naukowcy podkreślają, że trzęsienie charakteryzowało się ogromną prędkością, dochodziła ona nawet do 6 kilometrów na sekundę. Siła trzęsienia była tak duża, że według naukowców wstrząsy wtórne mogły zapoczątkować powrót wstrząsów w kierunku źródła, co nigdy się nie zdarza.

Wybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeńWybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeńCzytaj dalej

Trzęsienie odpowiedzialne za japońskie tsunami w 2011 roku

Jak na razie nie odnotowano podobnego zjawiska na lądzie, naukowcy podejrzewają jednak, że trzęsienie tego nowego typu mogło wystąpić już wcześniej w 2011 roku powodując kataklizm w japońskim regionie Tohoku, podczas którego ogromna fala tsunami uszkodziła i doprowadziła do wycieku reaktor atomowy w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi jakie odnotowano w Kraju Kwitnącej Wiśni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeń
  2. Tornado ognia. Niszczycielski słup płomieni trawi wszystko na swojej drodze
  3. Do 2035 roku zniknie pokrywa lodu otaczająca Arktykę. Najnowsze doniesienia nie napawają optymizmem
  4. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean

Następny artykuł