Tupolew Tu-95
Źródło: https://youtu.be/0EHJzJw9ZMA

Rosjanie pokazali nowe możliwości Tupolewa Tu-95. Imponujące nagranie, do niedawna było tajne

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
25 Sierpnia 2020

Tupolew Tu-95 jest rosyjskim bombowcem strategicznym. Konstrukcja jest powszechnie stosowana już od ponad pięćdziesięciu lat.

Tupolew Tu-95 stanowi podstawowe wyposażenie rosyjskich sił odstraszania atomowego.

Tupolew Tu-95, legenda rosyjskiego lotnictwa

Trzeba przyznać, że jest w czynnej służbie już naprawdę szmat czasu. Jak ostatnio dowiedzieliśmy się, konstrukcja nie wybiera się na emeryturę, wręcz przeciwnie. Olbrzymia maszyna po kilku istotnych modernizacjach ma latać do 2040 roku. Najnowsza wersja maszyny Tu-95 została przedstawiona na pierwszym oficjalnym nagraniu. Trzeba przyznać, że naprawdę robi wrażenie. Samolot został poddany dużemu odświeżeniu. Rosja inwestuje mnóstwo pieniędzy w najnowocześniejsze technologie wojskowe. Tym razem, postawiła na znaną i sprawdzoną konstrukcję. Tupolew Tu-95 stanowi trzon rosyjskich sił odstraszania atomowego.

Archeolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy latArcheolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy latCzytaj dalej

Ponad 80 lat w służbie!

Tupolew Tu-95 rozpoczął swoją długą służbę w 1956 roku. Jeśli plany dowództwa wypalą, będzie on używany w rosyjskiej armii ponad 80 lat. Liczba ta naprawdę robi wrażenie. Wystarczy tylko wspomnieć, jak wiele w wojskowości zmieniło się w tym okresie czasu. Technologia poszła drastycznie do przodu. Olbrzymi rosyjski samolot może przenosić aż do 15 uzbrojenia. Swoją długą służbę wykonuje jako platforma służąca do przenoszenia pocisków atomowych. Potrafi atakować zarówno cele lądowe, jak i na wodzie. Jest bardzo uniwersalny w działaniu. Maszyny mają służyć w rosyjskiej armii przynajmniej do 2040 roku. Kolejne 20 lat w służbie wymaga pewnych modyfikacji i modernizacji. Jego odświeżoną wersję możemy podziwiać w specjalnie przygotowanym wideo. Zaprezentowało jest rosyjskie Ministerstwo Obrony. Film, o którym jest mowa, znajdzie na końcu tego artykułu.

Kluczowe modyfikacje

Cały lot maszyny Tupolew Tu-95 trwał 2,5 godziny. Ostatnie prace modernizacyjne objęły kilka kluczowych technologii stosowanych w samolocie. Inżynierzy zajęli się montażem nowego radaru, systemu kontroli lotu czy też systemu obronnego Meteor-NM2. Zdolny on był do elektronicznego zagłuszania wrogich radarów na ziemi jak i w powietrzu. Stosowne modyfikacje otrzymał m.in. nowy system kontroli uzbrojenia oraz nawigacji. Najnowsze silniki posiadają dużo lepsze właściwości lądowania i startu. Tupolew Tu-95 to jeden z flagowych samolotów rosyjskich sił powietrznych. Wielu tamtejszych ekspertów często zabiera głos, mówiąc o tym jak ważny dla armii jest to projekt. Nie jest przypadkiem, że w służbie ma pozostawać łącznie przez 80 lat. Zachęcamy do obejrzenia wideo znajdującego się poniżej!

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świata
  2. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  3. Mężczyzna wysypał trochę soli na plaży. To co pojawiło się po 12 sekundach jest niesamowite [Wideo]
  4. Boeing nie mógł znaleźć nabywców na niezwykle wadliwe samoloty. Polacy kupili je za ogromne pieniądze

Następny artykuł