Osoba korzystająca z laptopa.
Źródło: flickr

TVP unieważnia wyniki sondy prezydenckiej, winę zrzuca na boty. Specjaliści wątpią w to tłumaczenie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Czerwca 2020

Telewizja Polska unieważniła wyniki sondy przeprowadzanej na oficjalnym profilu TVP Info, na Twitterze. Sonda dotyczyła kandydatów na wybory prezydenckie, w których znacząco wygrywał Rafał Trzaskowski. TVP zrzuciło winę na atak botów.

Sprawie przygląda się między innymi portal zajmujący się cyberbezpieczeństwem - Niebezpiecznik.

Debata prezydencka i sonda

Wczoraj o 21:00 rozpoczęła się debata prezydencka z wszystkimi kandydatami na to stanowisko. Opinii na temat organizacji i przeprowadzenia samego wydarzenia jest już w Internecie bardzo dużo, teraz TVP postanowiło dolać jeszcze oliwy do ognia anulując wyniki sondy, która miała rozstrzygnąć kto wczorajszą debatę wygrał. Wyniki nie poszły po myśli Telewizji Polskiej. W sondzie, w której można było głosować na Rafała Trzaskowskiego, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię i Władysława Kosiniaka-Kamysza zdecydowanie wygrał ten pierwszy (71%), ten drugi z kolei zdobył jedynie 21%.

TVP anuluje wyniki sondy

Po 22:00 na profilu TVP Info pojawiła się następująca informacja "Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że sonda już na obecnym etapie jest nieważna. Wykryliśmy strumień 600 botów. Nie zdejmujemy jednak sondy, żeby nie dawać pretekstu do kłamliwych zarzutów wobec TVP". Sprawie od razu postanowił przyjrzeć się portal zajmujący się cyberbezpieczeństwem, czyli Niebezpiecznik. Szybkie śledztwo wykazało lukę w tłumaczeniu Telewizji Polskiej.

Screen sondy przeprowadzonej na profilu Twitter TVP Info.

Twitter nie daje możliwości sprawdzania kto oddał głos w sondzie

Według Niebezpiecznika, TVP “musi posiadać swojego pracownika w siedzibie Twittera” ponieważ serwis nie daje możliwości sprawdzenia kto oddał głos w sondzie. Aby to sprawdzić, specjaliści od cyberbezpieczeństwa stworzyli własną sondę i się jej przyjrzeli. "Po 3 minutach prowadzenia ankiety wiemy, że Twitter nie ujawnia żadnych danych na temat głosujących, które pozwalałyby podjąć analizę pod kątem bycia botem". Przypominają jednak, że wyniki każdej ankiety, szczególnie internetowej, da się zmanipulować i trzeba o tym pamiętać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co ze szczepionką na koronawirusa w Polsce. Odpowiedzi kandydatów na prezydenta
  2. IMGW wydało alert pogodowy dla całej Polski. W trzech województwach szczególnie niebezpieczne warunki
  3. Nowe "500+" od Andrzeja Dudy. Jest jeden konkretny warunek
  4. Ogromny wzrost przypadków śmiertelnych. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia

Następny artykuł