Łódź podwodna pod powierzchnią wody
Źródło: Wikipedia Commons

Helikopter na Marsie, łódź podwodna na Tytanie. Eksploracja kosmosu przybiera coraz dziwniejsze formy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
29 Sierpnia 2020

Naukowcy zajmujący się eksploracją kosmosu mają coraz bardziej śmiałe plany na prowadzenie swoich badań. Niedawno wysłali helikopter na Marsa, teraz chcą zwiedzać dna jezior na tytanie za pomocą okrętu podwodnego.

Ten plan co prawda jest jeszcze daleki od realizacji (prawdopodobnie poczekamy kilka dekad) jednak naukowcy już zabrali się za tworzenie koncepcji takiego projektu. W przyszłości możemy więc spodziewać się marynistycznej wyprawy na największy księżyc Saturna.

Łódź podwodna na Tytanie już w latach 30.

Według szacunków ekspertów, jeżeli NASA zgodzi się finansować misję zakładającą wysłanie okrętu podwodnego na największy księżyc Saturna, to sonda mogłaby być gotowa już w latach 30. XXI wieku. Stworzenie takiej misji otworzyłoby zupełnie nowe możliwości na prowadzenie misji kosmicznych. Jak podkreśla Steven Oleson (Centrum Badawcze NASA w Ohio), w następnej kolejności NASA mogłaby wysłać podobne sondy na Europę oraz Enceladusa. W ramach ostatnich odkryć Amerykańska Agencja Kosmiczna mogłaby się również zastanowić nad wysłaniem okrętu podwodnego na Ceres.

Amerykańskie B-52 nad polskim niebem. Sytuacja jest napięta, ostra reakcja BiałorusiAmerykańskie B-52 nad polskim niebem. Sytuacja jest napięta, ostra reakcja BiałorusiCzytaj dalej

Zupełnie nowy świat do odkrycia

O ile jeziora na powierzchni Tytana są łatwe do eksploracji, tak Europa i Enceladus mogą przyprawić sporo problemów. Na księżycach tych znajdują się ogromne oceany ciekłej wody, jednak skrywane są przez grubą warstwę lodu. NASA musiałaby wymyślić jakiś system w celu przebicia się przez tę barierę, aby dostarczyć łodzie podwodne. To, że Amerykańska Agencja Kosmiczna z ciekawością patrzy na księżyce znajdujące się w naszym Układzie Słonecznym nie może dziwić. Tytan jest drugim co do wielkości księżycem w naszym rejonie kosmosu. Ze średnicą równą 5150 km, jest on większy od Merkurego, pełnoprawnej planety.

Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]Czytaj dalej

Tytan jak Ziemia

Największy księżyc Saturna wyróżnia się od innych tego typu obiektów pod wieloma względami. Jako jedyny obiekt w naszym Układzie Słonecznym (poza Ziemią) posiada ogromne jeziora wypełnione metanem i etanem. W jego gęstej atmosferze znajduje się również wiele związków organicznych, które stanowią budulec dla form życia. Według wielu astronomów i biologów, to właśnie Tytan może być potencjalnym siedliskiem życia pozaziemskiego. Na powierzchni Tytana utrzymuje się stała temperatura –189 stopnic Celsjusza, a według szacunków naukowców, głęboko pod jego powierzchnią mogą znajdować się zbiorniki ciekłej wody, co by oznaczało, że na tym księżyciu panują dwa oddzielne ekosystemy. Najbliższa misja wycelowana w Tytana wystartuje w 2026 roku. Sonda Dragonfly dostarczy na powierzchnie księżyca drona, który będzie mógł przemieszczać się po Tytanie nawet w najbardziej niedostępnych miejscach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świnia z implantem mózgu. Elon Musk zaprezentował kontrowersyjny gadżet
  2. Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]
  3. Asteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzenia
  4. Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowisko

Następny artykuł