Tonący okręt podwodny U-Boot.
Źródło: YouTube

Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Września 2020

U-Booty były maszynami, które siały postrach podczas pierwszej i drugiej wojny światowej na morzach i oceanach. Nie każda bitwa mogła być jednak wygrana. Światło dzienne ujrzało właśnie nagranie, które przedstawia zatopienie niemieckiego U-Boota.

Nagranie w oryginalnym stanie zachowało się w fatalnej jakości, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, udało się odnowić i pokolorować archiwalne nagranie, które zostało stworzone w 1943 roku, a więc podczas drugiej wojny światowej.

U-Boot to król mórz

Pierwsze niemieckie okręty podwodne zostały stworzone w 1906 roku. Wtedy zaprezentowano U-Boota SM U-1. Do momentu wybuchu pierwszej wojny światowej armia niemiecka stworzyła i wykorzystywała 30 takich jednostek. Do końca tego konfliktu niemieckie wojsko było w posiadaniu łącznie 360 U-Bootów, z czego 178 z nich zostało zatopionych podczas morskich bitew. Po przegranej wojnie, Niemcy dostały zakaz na posiadanie okrętów podwodnych. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1935 roku, kiedy to został podpisany traktat morski między Wielką Brytanią, a Niemcami. Dzięki temu, podczas drugiej wojny światowej III Rzesza dysponowała zawrotną liczbą 1162 U-Bootów.

Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w CzarnobyluNajniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w CzarnobyluCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

Łodzie podwodne obecnie

Obecnie, okręty podwodne pełnią niezwykle ważną funkcje w zachowaniu bezpieczeństwa i globalnego pokoju. Łodzie podwodne o napędzie nuklearnym przenoszą na swoich pokładach głowice atomowe. Tego typu maszyny są więc idealnym zabezpieczeniem przed wrogą agresją, bo nawet jeżeli wrogowie pierwsi wystrzelą swoje pociski atomowe, to zawsze istnieje szansa na kontratak. A jako że łodzie podwodne mogą być rozsiane po całym oceanie, to wróg nie będzie wiedział nawet skąd atak zostanie przypuszczony. Obecnie takie zabezpieczanie posiadają Stany Zjednoczone oraz Rosja, chociaż w ostatnim czasie pisaliśmy również o tym, że Chiny rozpoczęły modernizację swojej armii i duży nacisk został położony właśnie na rozwój uzbrojenia atomowego, w tym łodzi podwodnych zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicęZagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicęCzytaj dalej

Nagranie zatopienia U-Boota

British Pathe jest w posiadaniu ponad 136 tysięcy nagrań, z których najstarsze datuje się na 1910, a najnowsze na 1984 rok. Zatopienie niemieckiego okrętu podwodnego pochodzi z Pathe Gazette (publikowane w latach 1943-1948). Samo nagranie zachowało się w bardzo złej jakości, jednak dzięki osiągnięciom technologii, w tym sztucznej inteligencji, udało się się zrekonstruować i pokolorować. Na nagraniu możemy zaobserwować różne ujęcia, które nakręcono na Oceanie Atlantyckim w 1943 roku. W trakcie drugiej wojny światowej dochodziło tam do wielu bitew między wojskami alianckimi i państwami osi. Na nagraniach możemy zaobserwować między innymi załogę statku, która rozprzestrzenia ładunki głębinowe oraz podwodne eksplozje. Na kilku ujęciach udało się nawet zarejestrować moment ewakuacji U-Boota, który na skutek uszkodzeń musiał się wypłynąć na powierzchnię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies rasowy, ale bez rodowodu. Czy pies bez papierka jest kundlem?
  2. Powinny znaleźć się w sezonowym menu każdego Polaka. W placku drożdżowym śliwki smakują najlepiej
  3. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  4. Rosyjski satelita spadł na Ziemię. Urządzenie miało problemy techniczne
  5. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  6. Wstrząsające wyznanie Anny Muchy. Chyba nikt się go nie spodziewał

Następny artykuł