Skrzyżowanie w Sierpcu (województwo mazowieckie). Samochody stoją w wodzie.
Źródło: OSP Rościszewo

Ulewy przesuwają się na północ. Kompletnie zalane miasto na Mazowszu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Straż pożarna z Sierpca miała ręce pełne roboty w nocy z niedzieli na poniedziałek. W tym czasie przeprowadzili ponad 100 interwencji, które polegały na usuwaniu zniszczeń spowodowanych przejściem burzy i ulewnych opadów.

W wyniku intensywnych opadów doszło do zalania niższych kondygnacji budynków, podmyte zostały również drogi.

Zła pogoda idzie na północ?

Dotychczas najtrudniejsze warunki atmosferyczne panowały na południu i południowym-wschodzenie Polski. Wraz z kolejnymi dniami sytuacja może się jednak zmieniać ze względu na przemiszczające się fronty atmmosferyczne. Ulewne deszcze dotarły między innymi do Sierpca, w którym szkody po nocnych opadach i burzach są ogromne.

Sytaucja wygląda tragicznie

Zdjęcie udostępniane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Rościszewie pokazywały prawdziwą skalę problemu. Woda sięgała do połowy wysokości drzwi, kompletnie zalane były niżej umiejscowione kondygnacje budynków. “Podjęliśmy już ponad sto interwencji związanych z usuwaniem skutków gwałtownych opadów deszczu, które przeszły nad miastem i gminą Sierpc w nocy z niedzieli na poniedziałek. Najczęściej odbieraliśmy zgłoszenia o zalaniach i lokalnych podtopieniach, w tym budynków mieszkalnych, jedno i wielorodzinnych, a także budynków użyteczności publicznej, jak również zakładów pracy” - mówił mł. bryg. Waldemar Goczyński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu.

Na szczęście obeszło się bez ofiar

“Nikt nie odniósł obrażeń. Nowe zgłoszenia o zdarzeniach spowodowanych gwałtownymi opadami deszczu, które wymagają naszej interwencji, cały czas napływają” - dodał rzecznik PPSP w Sierpcu. Ulewy zalały budynki wielu miejskich instytucji jak szkoły, przedszkola oraz Centrum Kultury i Sztuki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy grozi nam fala powodziowa? IMGW podaje statystyki z weekendowych nawałnic i prognozuje pogodę na resztę tygodnia
  2. Ponad 2100 interwencji strażackich w weekend. Tragiczny bilans nawałnic przechodzących przez Polskę
  3. Ogromne upały na Arktyce. Najzimniejszy region na Ziemi jak wakacyjny kurort
  4. IMGW wydało alert najwyższego stopnia. Pogoda w Polsce jest szalenie niebezpieczna

Następny artykuł