urzad
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że powinna istnieć możliwość załatwienia każdej sprawy urzędowej przez internet?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Października 2020

Już dzisiaj możemy załatwić wiele urzędowych spraw przez internet, jednak nie wszystko. Powstanie tzw. "Profilu Zaufanego" znacznie przyspieszyło cyfryzację w Polsce, ale może powinno dać się z własnej kanapy załatwić dosłownie wszystko? Do ePUAP powinno trafić jeszcze więcej funkcji?

ePUAP to internetowa platforma pozwalająca na załatwianie różnych spraw przez internet. Platforma ta jest stale rozwijana i wzbogacana o nowe funkcje. Jednak całkowite przeniesienie urzędów do świata wirtualnego wymaga m.in. zmiany prawa. Czy tak powinno właśnie się stać?

ePUAP szalenie popularny

ePUAP to skrót od Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Taka platforma powstała w 2008 roku i cieszy się stale rosnącą popularnością. Nic w końcu dziwnego - żyjemy w XXI wieku, w czasach, gdy ludzie eksplorację Marsa, powstają coraz bardziej zaawansowane technologicznie maszyny i roboty, a wciąż rozwijane są też rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. W takich czasach nieco mogło dziwić, że w Polsce dla wielu spraw wciąż trzeba wybierać się do dość smutnie wyglądających urzędów, gdzie musimy nierzadko godzinami stać w kolejkach i czekać, aż zostaniemy przyjęci żeby czasami złożyć wręcz jeden podpis. Na szczęście ePUAP ciągle dostaje nowe funkcje.

Nikt się nie spodziewał. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, przygotowała rewolucyjne funkcjeNikt się nie spodziewał. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, przygotowała rewolucyjne funkcjeCzytaj dalej

Z czego skorzystamy?

ePUAP pozwala nam na wirtualne załatwienie spraw w wielu różnych urzędach - samorządach, ZUS, NFZ, urzędzie skarbowym i wielu więcej. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu możemy wnioskować o uzyskanie odpisów różnych aktów, zgłaszać narodzone dziecko, wniosek o wydanie dowodu, sprawdzić ubezpieczenie i emeryturę jaka będzie nas przysługiwać czy nawet zarejestrować lub wyrejestrować pojazd. Oczywiście kompletnie przejście wszystkich urzędów do świata wirtualnego nie jest aktualnie możliwe, wszystko przez to, że wciąż musimy składać podpisy, a czasami i inne dane. Mimo wszystko dziś możemy samodzielnie na bieżąco monitorować toczące się związane z nami sprawy i zasięgnąć informacji wprost z różnych urzędów. I to nie wszystko, albowiem platforma jest stale rozwijana, a już niedługo mają pojawić się nowe funkcje w postaci choćby serwisu pomocnego przy zapisywaniu się online do lekarzy na NFZ.

Wojsko USA ma autentycznie nagrania UFO. Naukowcy chcą dokonać czegoś niesamowitegoWojsko USA ma autentycznie nagrania UFO. Naukowcy chcą dokonać czegoś niesamowitegoCzytaj dalej

Czego jednak nie ma?

Choć ePUAP szczyci się wieloma funkcjami, nie znajdziemy tam wszystkiego, w tym tak prowizorycznych formalności jak składanie wniosku o wydanie paszportu. To przecież powinno być w końcu możliwe do załatwienia z domu, a my moglibyśmy umawiać się na pobranie danych biometrycznych, co znacznie przyspieszyłoby cały proces. Jeżeli ktoś potrzebuje zaświadczenia o niefigurowaniu w Rejestrze Płatników Składek ZUS a nie jest płatnikiem, również musi wybrać się do urzędu fizycznie. W znacznej części ustaw do dziś widnieje zdanie, że należy je dostarczać wyłącznie papierowo. Czy powinniśmy więc zmienić prawo? W końcu cyfryzacja to rzecz do której rządzący aktualnie dążą. Jakie jest Wasze zdanie?

Mapy Google dostaną rewelacyjną funkcję, która ma pomóc w walce z pandemią. Ważne udogodnienie dla wszystkich internautówMapy Google dostaną rewelacyjną funkcję, która ma pomóc w walce z pandemią. Ważne udogodnienie dla wszystkich internautówCzytaj dalej

Następny artykuł