Oregon
Źródło: Twitter/Secular Talk - wideo - https://twitter.com/KyleKulinski/status/1303494539668271104

Niewiarygodne krwistoczerwone niebo w USA. W jednym z miast spłonęło 80 procent budynków

Artur ŁokietekArtur Łokietek
9 Września 2020

W USA doszło do nieprawdopodobnego zjawiska. Mieszkańcy stanu Oregon donoszą o krwistoczerwonym niebie, które widać na nieprzerobionych zdjęciach. Całe zachodnie wybrzeże trawione jest przez pożary, które zmieniają niebo na "kolor apokalipsy".

W internecie pojawiać się zaczęły przedziwne zdjęcia, pokazujące rzekomo nie edytowany widok w stanie Oregon. Niebo rozjaśniło się kolorami czerwieni, a wszystko to ma swoje naukowe wyjaśnienie.

USA płonie

Od kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej na zachodnim wybrzeżu, dochodzi do coraz większej liczby pożarów. Tragiczna sytuacja rozprzestrzenia się na coraz więcej miast, a uciekający mieszkańcy wrzucają do sieci filmiki i zdjęcia pokazujące, jak wygląda u nich niebo. To mieni się kolorami czerwieni i na pierwszy rzut oka wspomniane zdjęcia wcale nie wyglądają, jakby były rzeczywiste - od razu kojarzą się nam z przeróbkami w programach graficznych. Coraz więcej mediów donosi jednak o tym, że tak w rzeczywistości wygląda teraz sytuacja w wielu różnych miastach. Pojawiają się zdjęcia z Salem i filmiki z innych części zachodniego wybrzeża. Serwis Snopes postanowił potwierdzić te doniesienia wskazując, że nawet lokalni reporterzy nagrywają przedziwne i niepokojące zjawisko. Dość powiedzieć, że za katastrofalne pożary winę ponoszą również... ludzie.

Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

80 procent spalonych budynków

Bodaj miastem, w którym panuje najcięższa sytuacja jest Malden, w której mieszka kilkaset osób. Zgodnie z informacjami przedstawicieli hrabstwa, spłonęło tam aż 80 procent wszystkich budynków - poczta, remiza strażacka, ratusz, biblioteka publiczna, większość domów i wiele więcej. Z miast najbardziej zagrożonych katastrofą ewakuowani są wciąż ludzie. Dziennik USA Today podaje, że na całym zachodnim wybrzeżu zanotowano 80 różnych pożarów, które strawiły już obszary o łącznej powierzchni 11 tysięcy kilometrów kwadratowych. "Skali tej tragedii nie da się wyrazić słowami" - powiedział szeryf z hrabstwa Whitman, Brett Myers. Jeden z tragicznych pożarów (w kalifornijskim parku El Dorado Ranch w Yucaipa) wybuchł z winy ludzkiej. Obchodzono wtedy tzw. "gender reveal party", czyli popularnę w USA imprezę podczas której nowi rodzice ogłaszają swoim bliskim płeć swojego dziecka. Urządzenie, które miało wygenerować niebieski (chłopiec) lub różowy (dziewczynka) dym uległo awarii i podpaliło znaczną część lasu.

Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASAKosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASACzytaj dalej

USA

Fot. Reddit - u/RavenRosie - https://www.reddit.com/r/pics/comments/ioyntd/oregon_wildfires_making_it_look_straight/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3

Skąd czerwone niebo?

Czerwone niebo, kojarzące się wielu z apokaliptycznymi filmami czy zwiastunem końca świata wynika jednak z całkowicie normalnych reakcji i, rzecz jasna, spowodowane jest pożarami. Amerykańska agencja kosmiczna NASA jeszcze w 2015 roku wyjaśniała to niecodzienne zjawisko. Chodzi tu o cząstki dymu i pyłu z pożarów, przez które przechodzi więcej kolorów o dłuższych długościach fal, czyli czerwonemu i pomarańczowemu. Inne barwy jednak są znacznie ograniczane, a za małe stężenie niebieskiego, zielonego czy żółtego w powietrzu jest w stanie spowodować właśnie tak niepokojące, ale zarazem zadziwiające zjawisko. Podobnie sytuacja wygląda podczas wschodów i zachodów Słońca, jednak wtedy dochodzące do nas barwy ograniczane są przez to, że muszą przejść przez większą część atmosfery.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skazał piękną klacz na śmierć. Wolontariusze błagają o pomoc, zostały ostatnie godziny
  2. Amanda poszła z maleńką córką do sklepu. W kolejce usłyszała, jak nieznajoma każe dziewczynce pożegnać się z mamą
  3. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  4. Ogromny wyciek danych w Play. Tysiące Polaków zagrożonych
  5. Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczne
  6. Rak trzustki bywa bardzo trudny do wykrycia. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Następny artykuł