Starszy mężczyzna trzyma się za głowę,
Źródło: Wallpaperflare

Rachunek za leczenie koronawirusa na 181 stron. Zawrotna kwota za hospitalizację

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Czerwca 2020

Amerykanin Michael Flor przechodził chorobę COVID-19 w bardzo ciężki sposób. W pewnym momencie był nawet bliski śmierci, po kilku miesiącach wyszedł jednak ze szpitala z negatywnym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2. Radość nie trwała długo po tym jak dostał rachunek ze szpitala opiewający na ponad milion dolarów.

Rachunek wygląda jak książka. Ma 181 stron i jest w nim wykazane ponad 3000 pozycji. Łączna kwota na rachunku to 1,1 mln dolarów, a więc ponad 4 miliony złotych.

Uciekł z objęć śmierci

Michael Flor ma 70 lat i był najdłużej hospitalizowanym z powodu COVID-19 obywatelem Stanów Zjednoczonych. Jego stan był bardzo ciężki, w pewnym momencie pielęgniarka pomogła mu nawet wykonać telefon do rodziny, aby ten się mógł z nimi pożegnać. Senior jednak się nie poddał i pokonał koronawirusa. Jednak, jak sam mówi, gdy przyszedł rachunek za jego pobyt w szpitalu, “omal nie umarł po raz drugi”.

Zdrowie jest bezcenne

Rachunek, który wyglądał bardziej jak książka niż rzeczywisty wykaz opłat opiewa na sumę 1 122 501,04 dolarów (ok. 4 432 195 zł). Każdy dzień spędzony na oddziale intensywnej terapii kosztował starszego Amerykanina prawie 10 000 dolarów (około 40 000 zł). Na tym oddziale Flor przebywał przez 42 dni w sumie więc kosztowało go to 408 912 dolarów (1 614 589 zł). Ponadto 70-latek przez 29 dni podłączony był do respiratora co wygenerowało dodatkowe koszty 82 215 dolarów (324 625 zł). Ogółem na rachunku widnieje ponad 3000 pozycji.

Specjalny fundusz na COVID-19

W Stanach Zjednoczonych koszty leczenia są bardzo drogie, to wiemy nie od dziś. Z powodu koronawirusa, Kongres stworzył tam jednak specjalny fundusz opiewający na ponad 100 miliardów dolarów. Pieniądze te są przeznaczane na pomoc szpitalom i firmom ubezpieczeniowym na pokrycie kosztów związanych z pandemią. W polskich szpitalach osoby chore na COVID-19 leczone są za darmo niezależnie od tego czy są ubezpieczone, czy też nie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus uszkadza mózg. Naukowcy wydzielili trzy poważne stadia
  2. Polska nic nie robi z "barszczem Sosnowskiego", niezwykle niebezpieczną rośliną. Druzgocący raport NIK
  3. Choroba, która może się rozwijać nawet miesiąc po przebyciu COVID-19. Dotyczy tysięcy chorych
  4. Koronawirus na największym targu w Pekinie. Rząd zareagował natychmiastowo

Następny artykuł