Lekarka w kombinezonie ochronnym, maseczce i rękawiczkach ze stetoskopem na szyi.
Źródło: health.mil

Zamieszanie wokół leku przeciwko koronawirusowi. USA rezygnuje z leczenia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Czerwca 2020

Rząd Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o rezygnacji leczenia objawów choroby COVID-19 za pomocą hydroksychlorochiny. O stosowaniu leku zrobiło się głośno w ubiegłym miesiącu, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia zawiesiła testy specyfiku ze względu na pogarszający się stan pacjentów.

Według szefowej pionu naukowego Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), Denise Hinton, lek jest nieskuteczny i nie ma się co łudzić, że się to zmieni.

Kontrowersje wokół leku

Leki na podstawie hydroksychlorochiny, to tak zwane leki antymalaryczne, które od początku pandemii były stosowane w części krajów dotkniętych epidemią koronawirusa w łagodzeniu objawów COVID-19. O leku zrobiło się szczególnie głośno w ubiegłym miesiącu, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o zaprzestaniu testowania tego typu medykamentów ze względu na zagrożenie życia pacjentów, którzy go stosowali. Kilka dni po tej informacji ze stosowania leku wycofała się również Francja, która w zasadzie od początku pandemii korzystała z niego podczas kuracji antycovidowych. Dużym zwolennikiem stosowania hydroksychlorochiny jest prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

FDA cofa pozwolenie na stosowanie leku

Szefowa pionu naukowego w FDA, Denice Hinton, poinformowało, że Agencja cofa pozwolenie na stosowanie tego typu leków w stosowaniu przy ciężkich przypadkach COVID-19. Najnowsze badania przeprowadzone przez FDA dowiodły, że stosowanie leków antymalarycznych i pochodnych nie przynosi oczekiwanych skutów podczas kuracji związanej z koronawirusem. “Nie ma również sensu sądzić, że znane i potencjalne korzyści z leczenia tą metodą przewyższają znane i potencjalne ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych” - tłumaczyła Hinton.

WHO odniesie się do badań

Światowa Organizacja Zdrowia zapowiadała powrót do dyskusji na temat stosowania leków zawierających hydroksychlorochiny na początku czerwca. Wczoraj, Mike Ryan z WHO zapowiedział, że dyskusja na ten temat zostanie na nowo otworzona, aby przekazać oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia całemu światu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lek, który może zabić chorego na COVID-19. Kolejne państwo zakazuje stosowania
  2. WHO bez amerykańskich funduszy. Trump: “Chiny całkowicie kontrolują WHO”
  3. Granica 30 000 osiągnięta. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia nie napawają optymizmem
  4. Bill Gates wyprodukuje szczepionkę na koronawirusa. Na początek 300 milionów dawek

Następny artykuł