Trójka dzieci nad morzem. Dwóch chłopaców w kapeluszach i dziewczynka w sukience bawią się w morzu.
Źródło: PxHere

Sejm przyjął bon turystyczny. Skorzystają z niego tylko beneficjenci 500+

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Czerwca 2020

Bon turystyczny o wartości 500 złotych trafi do osób korzystających z programu 500+ oraz innych dodatków opiekuńczych. W piątek Sejm uchwalił prezydencką ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Z dodatku będzie można korzystać do 31 marca 2022 roku.

Za ustawą głosowało 424 posłów, sprzeciwiło się 16, a 12 wstrzymało się od głosu. W następnej kolejności ustawa trafi do Senatu.

Miało być pięknie, wyszło jak zwykle

Polacy z rozrzewnieniem wspominają pierwsze zarysy bonu turystycznego, który w kwietniu zapowiadała Jadwiga Emilewicz. Wtedy dodatek wakacyjny miał przysługiwać wszystkim osobom, które były zatrudnione na umowę o pracę, a ich zarobki nie przekraczały średniej krajowej (ponad 5000 zł brutto). Dodatkowo wartość samego bonu wynosiła wtedy 1000 zł. Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała i z pierwotnej formy pomysłu pozostała jedynie nazwa.

Komu przysługuje Polski Bon Turystyczny

PBT będzie przysługiwał wszystkim rodzinom, które w dniu wejścia w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym pobierają dodatek 500+ lub inne zasiłki opiekuńcze. Prawo do korzystania z bonu turystycznego przysługiwało będzie również osobom, które do 31 grudnia 2021 roku staną się beneficjentami wyżej wymienionych programów. Ustawa przewiduje dodatkowe zasiłki dla dzieci niepełnosprawnych: bon turystyczny o wartości 500 zł i bon dodatkowy o tej samej wartości.

Jak korzystać z PBT

Polski Bon Turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę. Będzie więc występował najprawdopodobniej w formie karty przedpłaconej i będzie go można wykorzystać na opłacenie noclegów w hotelach lub opłacenie imprez turystycznych (np. kolonie i obozy). Ustawa bardzo konkretnie określa co łapie się z możliwości bonu turystycznego, nie będzie nim można płacić za mniejsze rzeczy jak słodycze, zabawki czy pamiątki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd kupuje głosy za nasze pieniądze. Rusza program Wóz Strażacki+
  2. Prezydent podpisał 1400+. Tysiące Polaków dostaną pieniądze już w czerwcu, jeden warunek
  3. Ogromne utrudnienia w działaniu Polskich banków w weekend. Klienci są wściekli
  4. Poziom wody niebezpiecznie się podnosi. Zagrożonych jest 13 województw

Następny artykuł