Plaża nad jeziorem na Mazurach. Ludzie w wodzie, wakacje, dmuchane zabawki, boje.
Źródło: Pixabay

Spełniając te warunki możecie ubiegać się o Polski Bon Turystyczny. Jest kilka haczyków

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Chociaż nad Polskim Bonem Turystycznym jeszcze będzie obradował Senat (prawdopodobnie na posiedzeniu 1 i 2 lipca), to już można zgłaszać się do pierwszej transzy dodatku wakacyjnego, który według najnowszych ustaleń będzie dotyczył jedynie osób pobierających inne zasiłki na swoje dzieci.

Po zatwierdzeniu przez Senat, ustawę o Polskim Bonie Turystycznym podpisze prezydent i wejdzie ona w życie. Co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku o dodatek?

Kto ma prawo do PBT?

Polski Bon Turystyczny mogą otrzymać osoby, które posiadają dzieci i są beneficjentami programu 500+ lub innych zasiłków wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny. Aby ubiegać się o bon turystyczny należy być beneficjentem tych programów w dniu uchwalenia ustawy lub zacząć korzystać z tych programów do końca 2021 roku.

Ile wyniesie dodatek?

Polski Bon Turystyczny będzie miał wartość 500 zł (nieopodatkowane). Osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne będą miały prawo do dwukrotności bonu, a więc otrzymają łącznie 1000 złotych. W przypadku współdzielenia opieki, każdy z rodziców dostanie połowę zapewnianej kwoty. Bon nie będzie wymienny na gotówkę.

W jakim formacie otrzymamy bon?

Będzie on miał formę dokumentu elektronicznego, którym zarządzał będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie otrzymamy pieniędzy w fizycznej formie, będziemy mogli go aktywować internetowo, za pomocą platformy usług elektronicznych ZUS-u.

Na co będziemy mogli go wydać?

Polski Bon Turystyczny będzie mógł pokryć koszty noclegów w hotelach lub innych ośrodkach turystycznych. Będzie można nim zapłacić również za kolonie, obozy lub wyjazdy z biur podróży. Bon będzie realizowany jedynie na ternie Polski, więc nie sfinansujemy nim wyjazdu za granicę. Lista miejsc, w których będzie można zapłacić bonem turystycznym ma zostać opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. W skład listy ma wchodzić około 100 000 firm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Senat poprawi Polski Bon Turystyczny. Zapowiadają duże zmiany
  2. Sejm przyjął bon turystyczny. Skorzystają z niego tylko beneficjenci 500+
  3. Rząd da 500 zł na wakacje dziecka. Andrzej Duda zapewnia
  4. Co dalej z bonem turystycznym? Rząd odpowiada


Następny artykuł