Panorama metropolii nocą
Źródło: Pikist

Gwiazda muzyki zbuduje swoje własne miasto. To będzie prawdziwa Wakanda

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Września 2020

Gwiazda muzyki R&B i Pop, której czasy świetności już raczej przeminęły, postanowiła dokonać niezwykłego osiągnięcia. Akon chce zbudować futurystyczne miasto w Senegalu.

Akon zapowiada, że jego metropolia będzie tak wspaniała, jak filmowa Wakanda z hitowej produkcji “Czarna Pantera”. Miasto ma się stać drogą dla afrykańskich uchodźców z całego świata na powrót w swoje rodzinne strony.

Wakanda – kraina mlekiem i vibranium płynąca

Porównanie ze stolicą fikcyjnego afrykańskiego narodu nie jest w przypadku planów Akona przestrzelone. W ostatnim czasie zmarł aktor odkrywający rolę tytułowej Czarnej Pantery, a więc Chadwick Boseman. Hollywoodzka produkcja o przygodach czarnoskórego superbohatera bardzo silnie nawiązywała do afrykańskich korzeni Afroamerykanów, z czym wiele osób zaczęło się utożsamiać.
Wakanda to niezwykle zaawansowana technologicznie metropolia, która dzięki bogatym dostępom do złóż rzadkiego surowca naturalnego – Vibranium – jest w stanie rozwijać się i prosperować niczym amerykańskie i europejskie miasta, a nawet je przewyższać. Zamieszkujące je plemiona są dumne i silne, które pomimo wielu konfliktów między sobą potrafią zjednać się w walce ze wspólnym wrogiem. Taka wizja miasta (może za wyjątkiem bogatych zasobów Vibranium) przyświecać ma Akonowi w tworzeniu Akon City.

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latZaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latCzytaj dalej

Lata przygotowań i planowania. Wakanda 2.0 rusza

O planach budowy Akon City mówiono już w 2018 roku. Od tego czasu z projektem nie działo się zbyt wiele, projekt odżył na początku tego roku, jednak wybuch pandemii koronawirusa skutecznie zablokował początek prac nad metropolią. Akon ma jednak już dość czekania i właśnie ogłosił rozpoczęcie prac nad Akon City. Według słów gwiazdora, projekt wspiera kilku poważnych inwestorów, który zebrali wspólnie 6 miliardów dolarów na budowę nowego miasta.
Nowa Wakanda ma znajdować się na terenie 2000 akrów i będzie zlokalizowana około 160 kilometrów od stolicy Senegali, czyli Dakaru, w nadmorskiej miejscowości Mbodiene. Co ciekawe, głównym filarem tamtejszej gospodarki mają stanowić kryptowaluty, ze szczególnym naciskiem położonym na token o nazwie Akoin. Jeżeli projekt się uda, to będziemy mogli mówić o pierwszej na świecie krypto-metropolii.

Pracę nad nową Wakandą ruszą już w przyszłym roku

Za budowę miasta odpowiadać będzie amerykańska firma inżynieryjna KE International, a prace nad Akon City mają ruszyć już w przyszłym roku. Pierwsza faza inwestycji ma zakończyć się w 2023 roku, a cały projekt zostanie ukończone w ciągu najbliższych 10 lat. Jeden z inwestorów podkreślał, że Akon City da szansę swoim mieszkańcom na praktyczne wykorzystanie kryptowalut w życiu codziennym. “Chcemy pomóc w wykorzystywaniu technologii blockchain do wszelkiego rodzaju działań w ramach miejskiej infrastruktury” - wyjaśniał Jon Karas. Inwestorzy podkreślają również, że projekt ma na celu również poprawienie standardów życia w Afryce.

Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościNaukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościCzytaj dalej

Akon City nową stolicą Afryki

Akon podkreślił, że pomysł na budowę Akon City wziął się z sytuacji politycznej, w której osoby czarnoskóre są dyskryminowane i nie mogą czuć się bezpiecznie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. “Jeśli jesteś dyskryminowany za kolor skóry i wyjeżdżasz z Ameryki, Europy lub z innego miejsca, chcemy, aby Senegal był twoim pierwszym przystankiem” - tłumaczył gwiazdor. Miasto ma być zaawansowane technologicznie i w całości zasilane energią słoneczną. Projekt wydaje się bardzo poważny, bo zyskał oficjalne wsparcie władz Senegalu. Oprócz misji stworzenia przyjaznej przystani, dla wszystkich czarnoskórych, Akon City będzie również ogromną atrakcją turystyczną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rośliny są mądrzejsze od ludzi? Najnowsze badania potwierdzają niesamowite doniesienia
  2. Oto najgłębsza jaskinia na świecie. Naukowcy nie wiedzą jak daleko sięga
  3. Chiny potęgą atomową. Mają już 200 głowic jądrowych, a to dopiero początek
  4. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat

Następny artykuł