Wykopaliska w Polsce
Źródło: Wikimedia Commons

W Warszawie znaleziono pozostałości po prehistorycznej osadzie. Natrafiono na 1500 artefaktów

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Września 2020

Do wybitnego odkrycia doszło na Warszawskiej Białołęce. Natrafiono na ślady kultury łużyckiej sprzed 3 tysięcy lat! Za prace archeologiczne odpowiada fundacja Ab Terra. Niektóre ze znalezionych artefaktów są dośc wyjątkowe.

Archeolodzy trafili na ślady pradawnej osady znajdującej się na obszarze dzisiejszej Białołęki. Na tym obszarze ma powstać kompletnie nowy obiekt, jednak zdecydowano się podjąć próbę wydobycia znalezionych artefaktów. Ich liczba zaskoczyła nawet naukowców.

Pradawna osada w Warszawie

Przy ulicy Ostródzkiej na warszawskiej Białołęce stanąć ma dużych rozmiarów basen. Zanim jednak zdecydowano się na rozpoczęcie prac, okazało się, że na terenie budowy znaleźć można prehistoryczne artefakty. Wojewódzki Konserwator Zabytków i Dzielnica m. st. Warszawy Białołęka zleciły fundacji archeologicznej Ab Terra prace wydobywcze. Łącznie okazało się, że aż 1500 artefaktów rozsianych było na terenie prawie pół hektara. Badacze na początku prac zakładali, że natrafiono na ślady sezonowego obozowiska, jednak szybko okazało się, iż na terenie funkcjonowała osada kultury łużyckiej sprzed 3 tysięcy lat. Badacze informują, iż sama osada zależna była od pobliskiego strumienia wodnego, który dawniej przepływał przez bądź bardzo blisko osady.

Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latMumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latCzytaj dalej

Niezwykłe znaleziska archeologiczne

"Ślady po starorzeczu oraz wysokim poziomie wód gruntowych, udało się uchwycić w postaci wyraźnych śladów geologicznych. Na przebadanym terenie znajdowała się prawdopodobnie część produkcyjna osady, zaś część mieszkalna leży zapewne w niewielkiej odległości, lecz niestety już poza terenem inwestycji" - informuje cytowana przez Onet Ab Terra. Choć łącznie udało się wydobyć 1500 zabytków, w większości są one ceramiczne, gdyż drewno bądź skóra przez lata uległy rozkładowi. Jednym z ciekawszych znalezisk według badaczy jest sitowe naczynie przypominające dzisiejszy durszal, które dawniej służyło do wyrobu serów i twarogów. Sama metoda produkcji twarogu nie zmieniła się jednak niemalże nic przez tysiące lat. Co ciekawe, produkty spożywcze wyrabianio na obszarze osady, który dziś podlega badaniom, a następnie trafiały do dalszej części, gdzie były spożywane.

Smażone mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńSmażone mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńCzytaj dalej

Ślady dawne i dawniejsze

Badacze zwracają uwagę również na odkrycie śladów po prastarych jamach służących do przechowywania przedmiotów bądź jedzenia. Badacze są świadomi, iż większa część obszaru Białołęki może zawierać historyczne ślady po kulturze, która dawniej rozwijała się wespół z jedną z najpopoularniejszych osad w Polsce, czyli tej w Biskupinie. Oprócz artefaktów sprzed 3 tys. lat natrafiono także na ślady po innych czasach - kultury trzcineckiej a także pozostałości wskazujące na II wojnę światową. W kolejnych miesiącach znaleziska poddane zostaną szczegółowym badaniom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg nostalgia rusza. Powstało muzeum skórek do Winampa
  2. Wojsko USA zaczęło budowę bazy w Polsce. Koszta są ogromne, ponad 3 miliardy złotych
  3. Bakteria, która bez problemu przeżyje w kosmosie. Mogłaby kolonizować inne planety
  4. W Dooma zagracie na wszystkim. Nawet na... teście ciążowym

Następny artykuł