Węgiel kamienny
Źródło: Wikipedia Commons

Wiemy, kiedy zrezygnujemy z węgla. Ekspert podał dokładną datę

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Września 2020

Kwestia transformacji energetycznej i ostatecznej rezygnacji z węgla w naszym kraju jest powodem dyskusji, które ciągną się latami. Jeden z ekspertów w końcu zabrał głos i ostatecznie powiedział, kiedy pożegnamy się z wydobyciem węgla.

W przeciągu ostatnich lat w Polsce bardzo mocno rozwinęła się technologia związana z odnawialnymi źródłami energii. Eksperci informują, że energia pozyskiwana w ten sposób już teraz jest tańsza niż ta, pozyskiwana z czarnego kruszcu.

Katastrofa klimatyczna nadchodzi, węgiel nie pomaga

Ekolodzy i eksperci od środowiska z całego świata alarmują. Katastrofa klimatyczna nadchodzi, a jeżeli ludzkość nic z tym fantem nie zrobi, to w najbliższej przyszłości czekają nas poważne problemy związane ze zmianami klimatu. Już teraz gołym okiem widoczne są zmiany w pogodzie. Przedłużające się susze, gwałtowne burze i grad w czerwcu, to tylko przykłady z naszego podwórka. W innych regionach świata sytuacja jest znacznie bardziej poważna. Anomalie pogodowe, takie jak nagłe cyklony i niezwykle intensywne pożary, których nie da się opanować będą przytrafiały się nam coraz częściej.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał

2. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady

Duży wpływ na zmiany klimatyczne i środowiskowe ma wydobycie węgla i wykorzystywanie go w elektrowniach. W zasadzie wszystkie państwa na świecie podejmują kroki w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Również w Polsce prowadzone są coraz poważniejsze rozmowy na ten temat. Główne zakłady energetyczne budują swoje elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe, a w planach jest również wykorzystanie energii czerpanej z morskich prądów. W przypadku naszego kraju to rozwiązanie może być dosyć problematyczne ze względu na trudne warunki panujące na Bałtyku. W okresie sztormowym jest to bardzo wzburzone i niespokojne morze, na którym ciężko postawić skuteczną elektrownie.

Czy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąćCzy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąćCzytaj dalej

Kiedy zrezygnujemy z węgla? Ekspert zabrał głos

Głos w sprawie rezygnacji wydobycia węgla w naszym kraju zabrał w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapięcie.pl. Według niego czasy węgla w Polsce są już policzone, a to ze względu na taniejącą technologię odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne. Węgiel po prostu staje się nieopłacalny i za drogi. W ostatnim czasie rząd poinformował górnicze związki zawodowe, że w przeciągu trzech lat popyt na węgiel kamienny spadnie o 10 milionów ton. Obecnie wydobywa się 50 ton rocznie tego materiału, więc spadek jest znaczny.

Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstałTajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstałCzytaj dalej

Według Derskiego taka sytuacja oznacza konieczność zamykania kolejnych kopalń. Polska pod względem wydobycia węgla pójdzie w ślady Belgii, Francji czy Holandii, gdzie górnictwo węgla kamiennego już nie istnieje. Kiedy to nastąpi? Według eksperta bardzo niedługo. “Prawdopodobnie w ciągu 15 lat zamkniemy ostatnią kopalnie energetycznego węgla kamiennego” - tłumaczy Derski. Oprócz szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zyskującego na popularności gazu, przemysł węglowy zabijają również rosnące koszty wydobycia. Powodowane one są zwiększającymi się wynagrodzeniami dla górników. Ekspert podkreśla, że polskie górnictwo należy do najdroższych na świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna zbliża się do psa żyjącego na ulicy. Nie do wiary, co robi chwilę później, wszystko nagrał monitoring
  2. Magda Gessler nigdy nie robi jej inaczej. Wybitna galaretka z kurczakiem i zaskakującym dodatkiem
  3. Czy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąć
  4. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  5. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  6. Wielu rodziców o tym nie wie. Popularna ryba jest bardzo szkodliwa dla dzieci, nie wolno im jej podawać

Następny artykuł