Ślady życia na Wenus
Źródło: Massachusetts Institute of Technology (MIT) - wideo - /watch?v=dCXF8FUux74

Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na Wenus

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Września 2020

Wreszcie! Naukowcy dostrzegli ślad substancji, która wskazuje, że na Wenus może istnieć życie. Po wielu latach poszukiwań doczekaliśmy się prawdziwego przełomu. Czym jest fosforowodór, którego ślady odkryto na innej planecie?

Czekaliśmy na to przez wiele lat, a naukowcy starali się choć nieco wskazać kierunek, w którym powinniśmy podążać, aby znaleźć obcą cywilizację. Być może doszło do przełomu. Życie może istnieć na... Wenus.

Wenus

Wenus, w dawnych kulturach zawsze była utożsamiana z kobietą. Jeszcze w XVI wieku p.n.e. planeta ta nazywana była Isztar, na cześć bogini będącej ucieleśnieniem kobiecości i miłości. Planeta ta była również utożsamiana z ze starogrecką Izydą, Afrodytą, zaś samą nazwę "Wenus" zawdzięcza rzymskiej bogini miłości. Po setkach lat poszukiwania śladów obcych form życia, w końcu doszło do możliwego przełomu. I to na Wenus, którą mało kto mógłby podejrzewać o skrywanie takiej tajemnicy. A przynajmniej na pewno jesteśmy najbliżej przełomu, niż kiedykolwiek wcześniej. Wenus, nasza druga planeta od Słońca, jest miejscem w którego atmosferze wyodrębniono fosforowodów, czyli substancję, którą na Ziemi wydzielają mikroorganizmy beztlenowe. Choć wszystko brzmi niezwykle atrakcyjnie, warto pamiętać, że pochodzenie fosforowodoru musi zostać dokładniej zbadane. Także, no... "wstrzymać konie", a przynajmniej na razie.

Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASADziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASACzytaj dalej

Życie w kosmosie

Grupa naukowców, w skład której wchodzili badacze z USA, Wielkiej Brytanii oraz Japonii (i jeden Polak!) ogłosili wczoraj wieczorem na specjalnej konferencji coś, co może kompletnie zmienić historię i nasze postrzeganie obcych form życia. Pierwszą osobą, która zaobserwowała tę substancję jest Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii i dokonała tego za pomocą teleskopu James Clerk Maxwell Telescope (JCMT). Potwierdziła swoje odkrycie innymi teleskopami. "Gdy uzyskaliśmy pierwsze wskazówki dotyczące fosforowodoru w widmie Wenus, było to szokiem!" - powiedziała w komunikacie ESO. Policzno wstępnie stężenie fosforowodoru w atmosferze Wenus i doliczono się około 20 cząstek na miliard. To dużo czy mało? Zdecydowanie mało, ale na tyle dużo, że może wskazywać na istnienie tam życia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Fosforowodór

No dobra, ale dlaczego w zasadzie ten fosforowodór jest tak ważny i czemu naukowcy od razu skojarzyli go z istnieniem jakichkolwiek form życia na Wenus? Otóż na naszej planecie, fosforwodór jest gazem wydzielanym przez beztlenowe mikroorganizmy. Policzno, że na Wenus jest go tyle, ile ziemskie organizmy mogłyby wytworzyć przy zaledwie 10 procentach swojej całkowitej mocy "przerobowej". "Wiadomo o ziemskich bakteriach wytwarzających fosforowodór: pobierają one fosforany z minerałów lub materiału biologicznego, dodają wodór i na końcu wydalają fosforowodór. Ewentualne organizmy na Wenus będą prawdopodobnie bardzo różne od ich ziemskich kuzynów, ale mogłyby być źródłami fosforowodoru w atmosferze" - wyjaśnia ESO. Naukowcy już od co najmniej 60 lat twierdzą, że w wysokich partiach chmur na Wenus panują sprzyjające występowaniu tam życia warunki (30 stopni Celsjusza), w przeciwieństwie do szalenie gorącej powierzchni (400 stopni Celsjusza).

Kosmos może wywierać nieodwracalny wpływ na człowieka. Niepokojące wyniki badańKosmos może wywierać nieodwracalny wpływ na człowieka. Niepokojące wyniki badańCzytaj dalej

A może to coś innego?

Naukowcy wykorzystali wszystkie inne znane nam modele, które pokazywałyby, że fosforowodór na Wenus powstałby z innego powodu. Analizono efekty Słońca, minerały, które mogłyby zostać wyrzucane przez wulkany jak i same wulkany, a nawet uderzenie innych kosmicznych obiektów. Wszystko to nie doprowadziłoby do powstania aż tak wysokich stężeń tego gazu. Co ciekawe, pojawiły się teorie, że baktere tam obecne mogły zostać tam przywiezione przez ludzkie sondy (wysyłane niegdyś przez ZSRR), jednak jest to praktycznie niemożliwe, aby bakterie mogłyby przebyć taką drogę i "osadzić się" w chmurach nad Wenus. Do potwierdzenia śladów życia wykorzystano 45 anten teleskopów ALMA. Naukowcy wskazują, że wymagane są dalsze analizy, być może fosforowodór jest tam wydzielamy przez zjawiska nam kompletnie obce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sztuczne mięso jednak nie będzie hitem? Naukowcy natrafili na poważny problem
  2. W kuchni masz przyprawę, którą medycyna ludowa wykorzystywała od wieków. Szczególnie teraz trzeba mieć ją pod ręką
  3. Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]
  4. Tajemnicza muzyka budzi mieszkańców Korei Północnej. Nikt nie zna pochodzenia melodii
  5. Mars w jakości 8K. Japończycy pokażą Czerwoną Planetę jakiej nie znamy
  6. Podatek od szczepionki. Kto zapłaci za walkę z koronawirusem?

Następny artykuł