Wenus noc
Źródło: ISAS, JAXA, nasa.gov

Na Wenus jest życie? NASA: No to przeprowadzimy tam misję

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Września 2020

Naukowcy zaobserwowali na Wenus możliwe ślady życia. NASA zareagowała zaskakująco szybko i nieco zmieniła swoje plany dotyczące badania i eksploracji kosmosu. Agencja zapowiada, że zostanie wysłana co najmniej jedna misja na stosunkowo bliską nam planetę.

NASA lubi badać to, co ma jakikolwiek potencjał. Do tej pory głównym celem zainteresowań w zasadzie każdej kosmicznej agencji był Mars. Najnowsze wieści dotyczące wykrycia na Wenus fosfiny kompletnie zmieniają całe podejście.

Wenus i życie

Czy na Wenus może istnieć jakakolwiek forma życia? "No... średnio na jeża" - myśleli jeszcze niedawno naukowcy. Po ostatnich analizach warunków panujących zarówno na powierzchni planety jak i nieco nad nią okazało się jednak, że niezwykle gorąca powierzchnia to jedno, a unoszące się w atmosferze obłoki to drugie. Naukowcy, dzięki wysiłkowi badaczy w zasadzie z całego świata, przekazali ostatnio fenomenalne wieści, które mogą zmieniać całkowicie nasze postrzeganie Wszechświata, gdyż okazuje się, że życia szukaliśmy nie tam, gdzie trzeba. Na Wenus wykryto fosfinę, czyli organiczny związek chemiczny, który w warunkach Ziemskich wytwarzany jest m.in. przez beztlenowe mikorooganizmy. Oznacza to, że potencjalnie na Wenus mogłyby istnieć proste formy życia, gdyż naukowcy twierdzą, że nie ma innego sposobu, aby fosfina się tam znalazła oprócz tego, którego jeszcze nie znamy. Nic więc dziwnego, że naukowcy jak najszybciej chcieliby dokonać dokładnych analiz i jednoznacznie stwierdzić, czy na tamtej planecie "coś" żyje w jakiekolwiek formie.

Wielki zegar odlicza czas do końca. Nie uwierzysz, jak mało nam zostałoWielki zegar odlicza czas do końca. Nie uwierzysz, jak mało nam zostałoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców

2. Syberyjska wieczna zmarzlina ujawniła doskonale zachowane znalezisko. Niebywałe co znaleźli odkrywcy

NASA wybiera

Nie tak dawno temu, zaledwie w parę dni po ogłoszeniu rewolucyjnych wyników obserwacji astronomów, Rosjanie stwierdzili, że Wenus to w zasadzie ich planeta. Uważają, że badali ją jeszcze za czasów ZSRR i dzięki temu dziś jesteśmy w stanie aż tyle o niej się dowiedzieć. NASA najwidoczniej się nie zgadza z tym twierdzeniem, gdyż bez żadnych ogródek postanowiła skupić swoje kosmiczne ambicje na badaniu Wenus. Poinformowano, że w okolicach kwietnia przyszłego roku agencja wyśle w kierunku planety lub jej księżyców sondy kosmiczne, które powinny dać nam szerszą perspektywę. Jedna z najbardziej ambtinych misji NASA nosić może nazwę DAVINCI+. To właśnie w jej ramach na Wenus mogłaby zostać wysłana sonda ze specjalnym próbnikiem do badań, który zostałby opuszczony w niegościnne warunki panujące w atmosferze. To właśnie on mógłby dostarczyć naukowcom wielu cennych informacji i potencjalnie nawet potwierdzić lub zdementować istnienie tam bakterii.

Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w CzarnobyluNajniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w CzarnobyluCzytaj dalej

Już nie Mars?

Za główny obiekt kosmicznych podobojów uważano do tej pory Marsa, na którego zarówno NASA we współpracy ze SpaceX, jak i Rosjanie, Chiny i parę innych krajów, zamierza wysyłać sondy. Później, bo przeanalizowaniu dostarczonych nam danych możemy wybrać plan kolonizacji Czerwonej Planety. Elon Musk chciałby, aby pierwszy lot w tamte rejony odbył się zaledwie za... cztery lata. Choć na powierzchni Wenus na ten moment nie dałoby rady mieszkać, to okolice 50 kilometrów nad poziomem gruntu są całkiem atrakcyjne - panuje tam podobne do Ziemskiego ciśnienie i temperatura w okolicach 20-30 st. C. NASA ma w planach wysłanie co najmniej jednej, maksymalnie dwóch misji w odegłe zakątki kosmosu, w tym na Wenus. Oprócz DAVINCI+, na Wenus polecieć może VERITAS, czyli sonda mająca zbadać historię powstawania i składu geologicznego planety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagrano walkę dwóch kangurów. Ogromne zwierzęta siłują się na środku ulicy
  2. Wzburzeni ustawili się przed Biedronką i się zaczęło. Powodem polskie jabłka
  3. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  4. Ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życie
  5. Przełomowe odkrycie. Znaleziska były nietknięte przez 2500 lat. Doskonały stan zachwyca naukowców
  6. Zaskakujące odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy mówią o nowym objawie

Następny artykuł