Powierzchnia Wenus
Źródło: nasa.gov

Na wenus może istnieć życie. Niezwykłe doniesienia naukowców

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Sierpnia 2020

O Wenus mówi się "bliźniaczka Ziemi", choć teoretycznie jest planetą zupełnie od nas odmienną. Najnowsze doniesienia naukowców sugerują jednak, że może tam istnieć życie. Znalazło sobie ono bezpieczne miejsce, wśród trujących gazów i rzek lawy.

Ostatnie lata okazują się istną gratką dla fanów kosmicznej eksploracji. Prywatne firmy i organizacje rządowe wielu krajów snują ambitne plany badnia kosmosu i choć na pierwszym miejscu wciąż znajduje się Mars, Wenus może finalnie zostać równie wartym poznania miejscem.

Życie na Wenus?

Nie ma się co oszukiwać - planeta Wenus pełna jest warunków, które zdecydowanie nie należą do sprzyjających w kwestii rozwoju tam życia. Po powierzchni przelewają się olbrzymie rzeki lawy, z nieba spadają deszcze ołowiu, a cała atmosfera wypełniona jest dwutlenkiem węgla i niebezpiecznymi gazami. Ostatnie obserwacje planety pozwalają sugerować, że "coś" znajduje się 40 kilometrów powyżej powierzchni planety. Okazuje się, iż mogą to być obłoki pochłaniające olbrzymie ilości światła ultrafioletowego. Zdaniem naukowców, cząstki tych specyficznych "chmur" mogą mieć podobną charakterystykę, co mikroorganizmy obecnie istniejące w atmosferze naszej planety. Już wcześniej było wiadome, że względnie bezpieczną odległością od gorącej powierzchni dla jakichkolwiek form życia są wysokości rzędu 40 - 60 kilometrów powyżej gruntu. Istnieją teorie, że mikroorganizmy mogą wciąż ewoluować w miejscach, które nie stwarzają tak piekielnych warunków.

Spędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokSpędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokCzytaj dalej

Historia Wenus

My, jako ziemianie, powinniśmy uczyć się z historii nie tak odległej planety. W końcu atmosfera Wenus dawniej przypominała Ziemską, istniała tam nawet woda. Ta jednak wyparowała, a efekt cieplarniany osiągnął krytyczny poziom i cała planeta zmieniła się nie do poznania. Dziś istnieje wiele teorii mówiących o istnieniu na tej planecie życia - jedni twierdzą, że mikoorganizmy, które wykształciły się na Wenus spadły wraz z kosmicznymi skałami na powierzchnię Ziemi i tu zapoczątkowały życie. Inni badacze twierdzą, że nowe odkrycie to wyjaśnienie teorii dotyczącej tego, że organizmy z powierzchni planety musiały przystosować się do przeżywania w innych warunkach ponad planetą. Niemniej - już niedługo możemy się dowiedzieć, jak to faktycznie jest z tym życiem na Wenus.

Zakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgiZakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgiCzytaj dalej

NASA i reszta

NASA i Roskomos są bodaj najbardziej aktywne w kwestii zamiarów badania Wenus. Naukowcy chcą kierować się nie tylko na Marsa, gdyż Wenus również staje się obiektem coraz większej liczby misji kosmicznych. Istnieją plany budowania nawet baz badawczych ponad planetą, dzięki któym poznalibyśmy odpowiedzi na niemal wszystkie istnotne pytania. Na ten moment NASA planuje dwie misje z programu Discovery, zgodnie z którymi dowiedzieć się mamy więcej o gazach otaczających planetę i samej jej strukturze. Oprócz tego zbadane zostaną tamtejsze wiatry, a prywatna firma Rocket Lab informowała niedawno, że zamierza jako pierwsza przeprowadzić prywatne badania z zastosowaniem łazika. Nie możemy się doczekać!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarny pies doskoczył do bezbronnych kociąt. Nie do wiary, kto przyszedł im na pomoc, jest nagranie
  2. Niestety, córka potwierdziła niezwykle smutną wiadomość o Beacie Tyszkiewicz. Gwiazda niedawno opowiadała o swojej diecie, wzbogaciła jadłospis o wyjątkowy produkt
  3. Polacy wezmą udział w kolonizacji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna jest zachwycona
  4. Zastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazję
  5. Zjawiskowe morze wkrótce może zmienić swoje oblicze. Naukowcy są załamani
  6. Zauważyła u synka dziwną wysypkę. Szybka reakcja matki uratowała dziecku życie

Następny artykuł