WhatsApp aplikacja na smartfonie
Źródło: Pixabay

Nowy raport nie pozostawia wątpliwości. WhatsApp mógł stracić nawet milion użytkowników

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Stycznia 2021

Najnowsze raporty wydają się tragiczne dla WhatsAppa. Platforma mogła stracić nawet milion użytkowników. Wszystko jest bezpośrednim wynikiem zmian w polityce prywatności aplikacji. Wiele osób przeniosło się do konkurencyjnych narzędzi.

  • WhatsApp ma zamiar wprowadzić kontrowersyjne zmiany w regulaminie
  • Platforma traci na popularności, zaś konkurencja zyskuje
  • WhatsApp mógł stracić nawet milion użytkowników
  • Przyszłość rynku komunikatorów owiana jest tajemnicą

WhatsApp, po swoich kontrowersyjnych decyzjach, nie może raczej liczyć na "lepszy okres". Wedle najnowszych raportów platforma może wyłącznie stracić. Jak na razie z jej usług zrezygnował nawet milion osób. To dotkliwy cios dla komunikatora.

Upadek giganta - WhatsApp z problemami

Cała sprawa, która zdaje się wciąż nabierać tempa, zaczęła się od z pozoru niewinnej decyzji włodarzy WhatsAppa. Nie jest tajemnicą, że niegdyś najpopularniejszy komunikator został wchłonięty przez Facebooka. Zaskoczeniem było jednak to, że nie doczekaliśmy się żadnej konkretnej fuzji między obydwiema usługami. Do czasu.

WhatsApp nie tak dawno temu ogłosił, że zmienia swoją politykę prywatności. Nowa wersja regulaminu sugerowała wymianę danych dotyczących użytkowników między WhatsAppem a Facebookiem i jego podmiotami. Decyzja ta, co jest całkowicie zrozumiałe, spotkała się z gromkim sprzeciwem internetowej braci. WhatsApp zareagował szybko, ale nieskutecznie.

Platforma wyjaśniła bowiem, że nowe regulacje dotyczą wyłącznie klientów biznesowych (co stoi niejako w sprzeczności z regulaminem usługi), a nie wymiany informacji o użytkownikach prywatnych. Niestety czara goryczy się przelała. Olbrzymia liczba internautów przeniosła się do konkurencji, która mogła liczyć na gwałtowny przyrost użytkowników.

WhatApp traci

Kontrowersyjna decyzja spotkała się z wręcz zaskakującym oporem internautów. Ci zaczęli masowy eksodus na konkurencyjne platformy - Telegram, czy polecany przez samego Elona Muska Signal. Co ciekawe, ta druga aplikacja w ostatnim czasie potrafi mieć problemy z serwerami. Twórcy platformy najpewniej nie spodziewali się, że liczba użytkowników przerośnie ich najśmielsze oczekiwania.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez serwis App Annie, popularność WhatsAppa drastycznie spadła. Do tego stopnia, że możemy mówić nawet o prawie milionie utraconych użytkowników. Do tej pory, w samej tylko Wielkiej Brytanii, WhatsApp znajdował się na 8. miejscu najczęściej pobieranych aplikacji.

Teraz komunikator spadł jednak na dramatyczne 23. miejsce. Naturalnie odpowiednio wyżej znalazły się komunikatory od konkurencji, czyli wspomniany Signal i Telegram. Sytuacja wygląda więc patowo dla WhatsAppa szczególnie, że nawet informacja o wstrzymaniu zmian w regulaminie niewiele dała.

Jak sytuacja potoczy się dalej?

Odpowiadając na powyższe pytanie - nie wiem. Ciężko przewidzieć przyszłość WhatsAppa i generalnie rynku komunikatorów. Istnieje spora szansa, że platforma się zrehabilituje, jednak raczej nie odzyska dawnej chwały. Tym bardziej, że pozostałe komunikatory zdają się lepiej podchodzić do kwestii bezpieczeństwa.

Facebook może mówić o rosnących problemach, jeżeli chodzi o WhatsAppa. Kluczowe okażą się kolejne miesiące i to, w jaki sposób platforma odniesie się do wprowadzanych zmian. Osobiście jestem w stanie uwierzyć w scenariusz, w którym WhatsApp cofa wszelkie zmiany na korzyść użytkowników. Jak będzie, dopiero się przekonamy.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł