Ulica we włoskim mieście. Ludzie w trakcie rozmowy, wieczór.
Źródło: Dick and Jane Travel

Zastępca dyrektora WHO zbulwersowany. "Nie możemy sobie pozwolić na takie coś"

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Czerwca 2020

Do kontrowersyjnego zdarzenia doszło po finale Pucharu Włoch, w którym Napoli pokonało faworyzowany Juventus. Kibice zwycięskiej drużyny w typowo włoskim stylu wyszli na ulice i świętowali zdobycie trofeum przez długie godziny. Swojego niezadowolenia nie kryli specjaliści od pandemii.

“Bolało, gdy zobaczyłem zdjęcia z Neapolu” - mówił Ranieri Guerra, zastępca dyrektora WHO, komentując celebracje kibiców SSC Napoli.

Świętowanie we włoskim stylu

Dla Włochów piłka nożna jest jak religia. Sytuacje, w której całe miasta są zalane kibicami świętującymi zwycięstwo swojej drużyny, są tam w zasadzie na porządku dziennym, szczególnie jeżeli mowa o zdobywaniu ważnych trofeów, jakim jest Coppa Italia. Zazwyczaj takie obrazki wprawiają ludzi w pozytywny nastrój, w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2 takie sytuacje są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach efektów.

WHO krytykuje zachowanie Włochów

Zachowanie włoskich kibiców zostało surowo skomentowane przez specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia. “To niefortunne uroczystości. Problem jest cały czas. Nie możemy sobie pozwolić na takie coś. Wciąż pamiętam, jak grała Atalanta w Lidze Mistrzów, gdy epidemia rozprzestrzeniała się w Lombardii. Bolało, gdy zobaczyłem zdjęcia z Neapolu” - tłumaczył w rozmowie z telewizją Rai 3, zastępca dyrektora WHO, Ranieri Guerra. W obronie kibiców Napoli stanął włoski dziennikarz sportowy Manuel Guardasole. “Skrytykowano fanów za świętowanie, ale myślę, że ludzie na motocyklach nie byli problemem, ponieważ utrzymywali bezpieczne odległości. Co więcej, w Neapolu nie ma obecnie dużego problemu z koronawirusem: żadnych nowych przypadków, żadnej dużej liczby zakażonych. Ludzie starają się zachowywać bezpieczne odległości” - tłumaczył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Morawiecki zabrał głos w sprawie możliwości drugiego zamknięcia gospodarki
  2. IMGW wydał specjalny komunikat. Ostrzeżenie dla prawie całej Polski, będzie niezwykle niebezpiecznie
  3. Oficjalnie: Polska gra w kanonie lektur szkolnych. Premier podjął decyzję
  4. Górniku nie patrz. Zielona rewolucja nadchodzi do Polski

Następny artykuł