Wiadomości
Źródło: Unsplash

Nie tablety, telefony i komputery. Kiedyś wysyłało się listy i telegramy. Pamiętacie?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Września 2020

Wiadomości i komunikacja kiedyś wyglądały zupełnie inaczej. Dziś możemy korzystać z portali społecznościowych, komunikatorów, a dawniej? Długie oczekiwania na listowną odpowiedź albo codzienne przechadzki do urzędu pocztowego były całkowicie normalne.

Dzisiaj wystarczy, że wejdziemy na Facebooka i od razy jesteśmy zalewani nie tylko informacjami ze świata, ale też wiadomościami od naszych bliskich. Kiedyś nie było to takie łatwe, pamiętacie?

Wiadomości online

Nie ma co ukrywać, że dziś dostęp do informacji jest praktycznie bezproblemowy. Chcąc zaczerpnąć wiadomości o świecie wystarczy, że wejdziemy na nasze ulubione serwisy informacyjne, odpowiednie powiadomienia dostaniemy spersonalizowane od razu na nasz telefon albo zalogujemy się w serwisach społecznościowych. Tak, w końcu Facebook czy Twitter to świetne agregatory informacji. Oprócz tego pełnią jeszcze jedną, niezwykle znaczącą rolę - pozwalają na szybką komunikację z bliskimi nam osobami. Dziś nie musimy kłopotać się na urząd pocztowy żeby napisać do kogoś wiadomość. Kiedyś jednak było to o wiele bardziej skomplikowane.

Listy i telegramy

Telegram to, najprościej wyjaśniając, krótka wiadomość wysyłana za pośrednictwem różnego rodzaju przekaźników. Na samym początku do ich wysyłania używano telegrafów, a później wynaleziono dalekopisy. Szczególnie ciekawe jest jednak to pierwsze urządzenie - elektromagnetyczny telegraf igiełkowy skonstruowano bowiem w 1833 roku, dopiero w 1837 roku zmodernizowano go opierając się na elektryczności. To jednak w USA dokonano przełomowego odkrycia, gdy urządzenie to oparto na znacznie prostszym systemie wysyłania wiadomości w formie alfabetu Morse'a. Tak naprawdę za głównego popularyzatora tego rodzaju urządzeń uważa się po dziś dzień Samuel Morse'a.

Przechadzanie się na pocztę

Choć dziś narzędzie do kontaktu z całym światem nosimy w kieszeni, dawniej nie było to tak proste. Telegrafy stały w specjalnych do tego przeznaczonych budynkach, potem jednak zaczęły pojawiać się w róznego rodzaju urzędach pocztowych. To także za pośrednictwem poczty narodził się do dziś używany sposób komunikacji, czyli za pośrednictwem listów. W 2018 roku Poczta Polska zrezygnowała w naszym kraju z używania tej formy wiadomości, jednak w Polsce wciąż możemy nadać telegram w formie elektronicznej. To dopiero spotkanie klasyki z nowoczesnością!

Następny artykuł