Wiedźmin 3
Źródło: IGDB.com

Oszustwo "na Wiedźmina" nowym trendem? Kaspersky alarmuje

Kuba WielochKuba Wieloch
5 Lipca 2020

Wiedźmin 3 wciąż cieszy się ogromną popularnością. Niestety, świadomi tego są cyberprzestępcy.

Przestępcy nie śpią

Kaspersky alarmuje — Wiedźmin 3: Dziki Gon, to wciąż bardzo popularna gra i niestety bezustannie rośnie liczba przestępstw związanych z atakami phishingowymi. Jak wynika z danych udostępnionych przez firmę Kaspersky, w samym kwietniu liczba zablokowanych przekierowań do lub ze szkodliwych stron związanych z różnymi grami wzrosła o 54 procent w porównaniu z początkiem roku. Niestety, liczba ataków phishingowych, w których przestępcy podszywali się pod platformę Steam, wzrosła o 40 procent względem lutego bieżącego roku.

Wiedźmin 3 wciąż niezwykle popularny


Najczęściej przestępcy wykorzystują wizerunki takich gier jak Counter Strike: Global Offensive, Minecraft czy też Wiedźmin 3: Dziki Gon. Oszuści kuszą swoje ofiary darmowymi grami lub atrakcyjnymi zniżkami. Oprócz tego użytkownicy chętnie klikają w rzekome cheaty lub dodatkowe mody do gier.
Niestety wpływ na zwiększenie cyberprzestępstw może mieć taktyka marketingowa takich serwisów jak Epic Game. Bardzo popularne stało się rozdawanie gier za darmo lub oferowanie przecen sięgających do 95%. Wiedzą o tym doskonale oszuści i wykorzystują te fakty. Z danych udostępnionych przez Kaspersky wynika, że sam Minecraft stał się podstawą do około 130 tysięcy oszustw.

Komentarz eksperta


– W wielu przypadkach ataki związane z grami online nie są szczególnie wyrafinowane i to, czy się powiodą, zależy w dużej mierze od działań potencjalnej ofiary. Niestety ostatnich kilka miesięcy pokazało, że użytkownicy są bardzo podatni na ataki phishingowe oraz skłonni do klikania szkodliwych odnośników w kontekście gier – komentuje Maria Namiestnikowa, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ufo nad Jponią? Rząd kraju nie ma pojęcia czym jest tajemniczy obiekt
  2. Nowa konsola PS4 co 30 sekund. Zawrotne tempo japońskiej fabryki
  3. Kopalnie na księżycu coraz bliżej. To może być początek kolonizacji kosmosu
  4. Ikea bawi się rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Tak w przyszłości będziemy projektować mieszkania

Następny artykuł