Zdjęcie oka w dużym zbliżeniu.
Źródło: peakpx

Naukowcy określą Twój wiek biologiczny "na oko". I będzie to bardzo precyzyjna informacja

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Czerwca 2020

Precyzyjne określenie wieku biologicznego jest bardzo trudne. Trzeba wziąć pod uwagę kilkanaście czynników, a następnie na ich podstawie określa się mniej więcej wiek biologiczny naszego organizmu. Naukowcy z uniwersytetu Bostońskiego twierdzą jednak, że znaleźli metodę, która potrafi to zrobić niezwykle precyzyjnie.

Poszczególne organy naszego ciała nie starzeją się równomiernie, dlatego tak ciężko określić precyzyjnie wiek biologiczny u człowieka.

O czym mówi nam wiek biologiczny

W skrócie, wiek biologiczny określa w jakim stanie jest nasz organizm. Jeżeli nie uprawiamy sportu, nie trzymamy się zdrowej diety, a do tego ciągnie nas do niezdrowych używek, to możemy być pewni, że nasz wiek biologiczny bardziej odpowiada realnemu wiekowi naszych rodziców niż naszemu własnemu. Można nad tym jednak zapanować zmieniając nieznacznie styl życia. Sport i odpowiednia dieta bardzo skutecznie potrafią przywrócić nasz wiek do normy.

Różny czas “zużywania się” organów

To, że różne części naszego ciała zużywają się w różnym tempie, jest raczej jasne. Jeżeli ktoś pali papierosy, jego płuca będą w gorszym stanie niż u osoby niepalącej, jeżeli ktoś nadużywa alkoholu, jego wątroba może się poddać szybciej. Jak podaje Focus, najnowsze badania wskazują nawet, że u kobiet piersi starzeją się szybciej niż reszta ciała. Z tego względu ciężko ocenić jest wiek biologiczny człowieka. W badaniach trzeba wziąć pod uwagę poziom cholersterolu, zamiłowanie do używek, dietę, ciśnienie tętnicze krwi i tak dalej. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego twierdzą jednak, że znaleźli metodę do precyzyjnego określania tej wartości. Wystarczy ludzkie oko.

Oko skrywa nasze najskrytsze tajemnice

Według dr. Lee Goldsteina z uniwersytetu Bostońskiego, w ludzkich oczach odkładają się zmiany wywołane różnymi przeżyciami. Za pomocą specjalnych narzędzi naukowcy są w stanie zmierzyć te wartości. “W białkach wchodzących w skład soczewki gromadzą się zmiany wywołane przez starzenie się organizmu. Ta część naszego oka zawiera coś w rodzaju archiwum, gromadzącego to, co spotkało nas w trakcie życia. I możemy to zmierzyć za pomocą naszego skanera na poziomie molekularnym” - tłumaczy naukowiec. Naukowiec podkreśla, że technika ta jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna. Badania na ten temat naukowcy opublikowali w magazynie „Journal of Gerontology: Biological Sciences”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Steve Irwin zginął od ciosu płaszczki w serce. Dziś 14 rocznica jego śmieci
  2. Pogoda dopisze grzybiarzom? Wiemy, jak będzie i gdzie warto wybrać się na borowiki, maślaki i inne dary lasu
  3. Naukowcy opracowali sztuczne oko, które pozwoli niewidomym znowu widzieć
  4. Niepokojące doniesienia naukowców. Sztuczna inteligencja też potrzebuje snu i odpoczynku
  5. Maksymalna długość życia człowieka to 38 lat. Genetycy dzielą się wynikami badań
  6. Obostrzenia dotyczące wesel zostaną zaostrzone? Nowe rekomendacje GIS

Następny artykuł