Więzień
Źródło: Rainerzufall1234 / CC BY-SA/ Wikimedia Commons

Czy uważasz, że więźniowie powinni mieć swobodny dostęp do telefonów komórkowych?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Września 2020

Czy więźniowie powinni mieć zapewniony bezproblemowy dostęp do telefonów komórkowych? Czarny rynek w więzieniach i tak kwitnie, wielu osadzonych przemyca zdobycze nowoczesnych technologii. A to stanowi spore zagrożenie.

Czy telefony komórkowe dla więźniów to dobry pomysł? Znaczna część z osadzonych i tak nie ma problemu ze zdobyciem takiego sprzętu.

Czarny rynek w więzieniach

Filmy o więźniach, gangsterach i ogólnym półświatku przyzwyczaiły nas już do tego, że więźniowie nie mają dostępu do zbytniego wachlarza wygód, choć oczywiście zdarzają się więzienia o podwyższonym standardzie, które czasami mogą kojarzyć się bardziej z hotelami niż zakładem karnym. Nie zmienia to faktu, że w klasycznym ośrodku tego typu przynoszenie wielu różnych przedmiotów jest surowo zabronione. Mimo to, więźniowie zawsze znajdą na to sposób. Kwitnie w końcu czarny rynek wymienny, w którym wymiana towar za towar czy towar za przysługę nie jest niczym dziwnym. Mimo usilnych starań strażników, niemożliwe jest całkowite pozbycie się problemu.

Tak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieTak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Więźniowie i telefony komórkowe?

Posiadanie w więzieniach telefonów komórkowych jest surowo zabronione, a osadzonego spotkać mogą nieprzyjemne konsekwencje. Nieoficjalnie oczywiście, udaje się im zdobyć w jakiś sposób ten cenny sprzęt - czy to dzięki wizytom czy dzięki podarunkom. Szczególną rolę pełnią tu wizyty intymne podczas których problem z przekazaniem deficytowego towaru raczej nie występuje. Niekórzy osadzeni po latach od wyjścia na wolność sami przyznawali się w mediach, że posiadali telefony komórkowe i ładowarkę, a nawet kartę sim, które najczęściej chowali pod pryczą lub w telewizorze.

Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Czytaj dalej

Niebezpieczna praktyka

Choć wieźniowie zapewniony mają specjalny telefon stacjonarny z którego mogą codziennie korzystać przez maksymalnie 5 minut, czasami pozwala się im na wideorozmowę na Skypie do 30 minut, a nawet przejrzenie internetu w bibliotece (zazwyczaj jednak stron rządowych), telefony komórkowe wydają się tu niezwykle interesującym narzędziem. Nie ma przecież problemu, aby skazany zdobył dane personlane strażników pomocne do ich zaskarżania, czy nawet nagrywał z nimi filmiki lub wykonywał zdjęcia. Praktyka ta jest skrajnie niebezpieczna, jednak czy istniałaby, gdyby więźniowie oficjalnie mogli korzystać ze smartfonów bądź telefonów komórkowych?

Dajcie znać, co sądzicie, na naszym oficjalny fanpage'u na Facebooku!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznie
  2. Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego wyjaśniona? Tak twierdzi jeden z naukowców
  3. Amerykanie testują nową potężną broń. Cały świat drży w posadach
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Martyna Wojciechowska potrącona przez samochód. Do wypadku doszło podczas kręcenia programu, jest nagranie [WIDEO]

Następny artykuł