Windows 98 pulpit, ikony, programy, tapeta.
Źródło: flickr

Windows 98 - legendarny system, który dla wielu był pierwszym krokiem do świata komputerów. Pamiętacie?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Października 2020

Windows 98 był najpopularniejszym systemem operacyjnym w latach 90. Praktycznie na całym świecie codziennie miliony “okien” otwierało się w celu rozpoczęcia pracy, relaksu przy grach i tak dalej. W czerwcu tego roku dziewięćdziesiątka ósemka obchodziła swoje 22 urodziny.

Windows 98 w dużej mierze bazował na poprzedniej wersji tego systemu, a więc przełomowym Windowsie 95. W odróżnieniu od niego jednak system ten został wzbogacony o obsługę takich standardów jak MMX, AGP oraz dobrze wszystkim znane USB.

Niebieski ekran śmierci

Blue Screen of Death to znany w Internecie żart, który traktuje o awaryjności systemów produkowanych przez Microsoft. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że genezy tego żartu należy szukać właśnie przy okazji premiery Windowsa 98. Po raz pierwszy “niebieski ekran śmierci” świat ujrzał podczas targów COMDEX (w kwietniu 1998 roku). Blue Screen of Death to krytyczny wyjątek, który powoduje natychmiastowe przerwanie działania wszelkich procesów zachodzących w systemie. Podczas prezentacji obecny był oczywiście Bill Gates, który w charakterystyczny dla siebie i dowcipny sposób skomentował zaistniałą sytuację słowami “Zdaje się, że to właśnie dlatego jeszcze nie wypuściliśmy Windows 98 na rynek”.

Kosmos jak najpiękniejszy pokaz fajerwerków. NASA nagrała niesamowity wybuch gwiazdyKosmos jak najpiękniejszy pokaz fajerwerków. NASA nagrała niesamowity wybuch gwiazdyCzytaj dalej

Windows 98 w cyferkach

System Windows 98 miał swoją premierę w 1998 roku. Zależnie od wersji systemu (tradycyjne 98 lub ulepszone 98SE) mógł on zajmować na komputerze od 195 do 295 megabajtów miejsca. Dla porównania, system Windows 10, który obecnie króluje na naszych komputerach zajmuje około 15 gigabajtów! Dziewięćdziesiątka ósemka posiadała jako pierwszy system od Microsoftu urządzenie służące do aktualizacji systemu. Początkowo narzędzie to zostało nazwane Critical Update Notification Tool, jednak po pewnym czasie programiści zdali sobie sprawę, że nazwa ta posiada niezwykle niefortunny skrót i zmienili jej ostatni człon na Utility.

Steam rozpoczął Jesienny Festiwal Gier. Wybrano zaskakujące tytułySteam rozpoczął Jesienny Festiwal Gier. Wybrano zaskakujące tytułyCzytaj dalej

Komputer z Windowsem 98SE - kadr z filmu Building a Better Windows 98 PC! The Megaluminum Monster

Windows 98 online. Przypomnij sobie dawne czasy

Wiele osób z nostalgią wspomina dawne czasy i dawne technologie. Dzięki pracy informatycznych zapaleńców mamy szansę co jakiś czas wrócić do czasów, w których stawialiśmy pierwsze kroki w świecie komputerów nie ruszając się sprzed własnego laptopa. Wystarczy kliknąć tutaj, aby przenieść się do strony emulującej działanie systemu Windows 98. Każdy kto spędził chociaż kilka godzin przy tym systemie ponad dwie dekady temu z pewnością z chęcią przypomni sobie dawne czasy związane z tym narzędziem. A Ty korzystałeś z Windowsa 98?

PlayStation 5 rozłożone na części pierwsze. Gracze przecierają oczy, nie uwierzysz jak konsola wygląda od środkaPlayStation 5 rozłożone na części pierwsze. Gracze przecierają oczy, nie uwierzysz jak konsola wygląda od środkaCzytaj dalej


Następny artykuł