Winyl
Źródło: piksit

Pamiętacie je jeszcze? Płyty winylowe robią się coraz bardziej popularne

Kuba WielochKuba Wieloch
13 Września 2020

Płyty winylowe przeżywają swoisty renesans. Przebiły już popularnością płyty CD

Jeszcze 20 lat temu nikt by nie pomyślał, że płyty CD wkrótce staną się przeżytkiem. Muzyka kręciła się wokół tych małych krążków. Zresztą nic dziwnego, cały rynek rozrywkowy był do nich przystosowany. Od walkmanów po wieże stereo.

Nowoczesny rynek muzyczny w niczym nie przypomina tego sprzed 20 lat


Przyszedł jednak czas na odejście od płyt CD, tak samo, jak spotkało to wcześniej kasety magnetofonowe. O ile kasety przegrały z innym fizycznym nośnikiem danych, to CD odchodzi do lamusa na rzecz usług internetowego streamingu danych. Prawda jest taka, że YouTube i Spotify absolutnie wywrócili rynek muzyczny do góry nogami. W chwili obecnej, gdy znany artysta wypuszcza nową płytę, fani nie ustawiają się już w kolejkach do sklepów muzycznych, a spokojnie czekają na Spotify, gdzie track pojawi się w godzinie premiery. Ma to swoje plusy i spore minusy, ale dzisiaj nie o tym.

Tak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieTak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieCzytaj dalej

Powrót płyt winylowych


Okazuje się, że pomimo masowego odchodzenia od fizycznych nośników danych i stopniowym spadku popularności płyt CD i kaset magnetofonowych, istnieje jeden archaiczny już nośnik, który wciąż zyskuje na popularności. Tym nośnikiem jest płyta gramofonowa, czyli winyl. Pomimo dużych rozmiarów i wymaganiu specjalistycznego sprzętu, konsumenci wciąż je kupują i to w coraz większych ilościach.
Najnowszy raport RIAA dotyczący amerykańskiego rynku ukazuje dosyć zaskakujące informacje. Według danych, po raz pierwszy od lat 80 w Stanach Zjednoczonych, winyle sprzedają się znacznie lepiej niż płyty CD. Jest to wzrost dochodów na poziomie 4 procent, rynek winyli jest obecnie wart 232 mln dolarów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Hobbyści i pasjonaci muzyczni


To jednak nie wszystko. Płyty gramofonowe są obecnie odpowiedzialne za blisko 62 procent sprzedaży fizycznych nośników w ogóle. Warto tu jednak zaznaczyć, że ten rynek rokrocznie się kurczy — w ubiegłym roku spadł o 23 procent i jest obecnie wart 376 mln dolarów. Niemniej, winyle utrzymują niezwykle mocną pozycję, a ich sprzedaż się nie kurczy. Dlaczego? Głównie ze względu na hobbystów i pasjonatów muzycznych.

Znany fizyk uważa, że nie istniejemy naprawdę i wszystko jest symulacjąZnany fizyk uważa, że nie istniejemy naprawdę i wszystko jest symulacjąCzytaj dalej

Spotify wszystko zmieniło

Nie zmienia to jednak faktu, że winyle mają minimalny udział w skali całego amerykańskiego rynku muzycznego. Stanowią zaledwie 4 procent przychodu ze sprzedaży muzyki w Stanach Zjednoczonych, co nie jest rewelacyjnym wynikiem.
Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim wcześniej wymiony streaming muzyczny, ze Spotify na czele. Firma ta ma już blisko 138 mln klientów z aktywnym, płatnym abonamentem. Streaming jest obecnie odpowiedzialny za 85% przychodów branży muzycznej, oznacza to aż 6-procentowy wzrost względem poprzedniego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykanie testują nową potężną broń. Cały świat drży w posadach
  2. Najlepszą przekąskę na wieczór zrobisz z niedzielnego rosołu. Błyskawiczna galaretka podbije podniebienia domowników
  3. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Nie żyje ksiądz zarażony koronawirusem. Uczył dzieci w szkole, sanepid zapowiada poszukiwania potencjalnie zainfekowanych

Następny artykuł