Plac we Włoszech, starszy męzczyzna w maseczce ochronnej.
Źródło: PxHere

Koronawirus słabnie? Włoski ekspert uważa, że szczepionka jest niepotrzebna

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Czerwca 2020

Według włoskiego eksperta od chorób zakaźnych koronawirus zaczyna słabnąć i już niedługo sam może wygasnąć, w związku z tym szczepionka może nie być wcale potrzebna. Ze stanowiskiem lekarza ze szpitala Policlinico San Martino nie zgadza się jednak wielu specjalistów.

Matteo Bassetti jest profesorem specjalizującym się w chorobach zakaźnych. Od kilku tygodni prowadzi własne badania na temat wirusa SARS-CoV-2. Według niego koronawirus słabnie i szczepionka nie będzie potrzebna, aby opanować pandemię.

Pandemia we Włoszech

Włochy były jednym z pierwszych państw, w którym pojawił się koronawirus. Było to też jeden z krajów, w którym pandemia przebiegała bardzo agresywnie i pochłonęła życia wielu tysięcy ludzi. Jak na razie oficjalne statystyki podają, że we Włoszech koronawirusem zaraziło się 238 tysięcy osób, 181 tysięcy wyzdrowiało, a 34 610 osób zmarło.

Koronawirus jak zwykłe przeziębienie

Ekspert w rozmowie z Sunday Telegraph podkreślił, że w jego szpitalu największy odsetek osób chorych na COVID-19 to osoby starsze. Bassetti uważa, że jeszcze parę tygodni temu, takie osoby by po prostu zmarły, a teraz przechodzą zarażenie koronawirusem jak zwykłe przeziębienie. “Nawet pacjenci w wieku 80 lub 90 lat siedzą leżą teraz na łóżkach i oddychają bez żadnej pomocy. Wcześniej ci sami pacjenci zmarliby za dwa lub trzy dni. Wcześniej [wirus] był jak agresywny tygrys, ale teraz jest jak dziki kot” - wyjaśnia lekarz.

Globalny charakter wirusa go osłabił

Według Bassettiego, fakt, że koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat, znacząco go osłabił, a więc nie powoduje już tak znaczących powikłań jak na początku pandemii. Inna teoria traktująca o słabnięciu wirusa mówi o tym, że osłabł ze względu na skuteczne stosowanie się do dystansowania społecznego oraz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy sposób na walkę z pandemią. Naukowcy oszukają koronawirusa
  2. "Jak na początku kwietnia" - znany lekarz o epidemii w Polsce. Wirus nie zwalnia tempa
  3. Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Kąpiel w morzu, to duże ryzyko
  4. Rodzina odłączyła respirator żeby włączyć klimatyzator. Ich bliski zmarł

Następny artykuł