Planeta Ziemia w połowie zalana wodą.
Źródło: Pixabay

Skąd wzięła się woda na Ziemi. Naukowcy mają nową teorię, badania ją potwierdzają

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Lipca 2020

Naukowcy stworzyli nową teorię na temat pojawienia się wody na naszej planecie. Wstępne badania potwierdzają ich podejrzenia.

Z najnowszych badań wynika, że woda na naszej planecie mogła powstać poprzez międzygwiazdową materię organiczną, która w odpowiedniej temperaturze zamienia się w wodę.

Ziemia kryje wciąż wiele tajemnic

Naukowcy coraz śmielej patrzą w gwiazdy, a międzynarodowe agencje kosmiczne prężnie działają w kierunku kolonizacji Księżyca i Marsa. Nie oznacza to jednak, że odkrycia naukowe na naszej planecie się już kończą. Naukowcy właśnie stworzyli nową teorię na temat pochodzenia wody na Ziemi. Oryginalna teoria zakładała, że woda lądowa pojawiła się tutaj dzięki lodowym kometom lub meteorytom, które zawierały uwodnione krzemiany. Nowe badania wskazują na inną genezę.

Największe firmy przeciwko emisji CO2. W projekcie m.in. Microsoft, Nike, Mercedes i DanoneNajwiększe firmy przeciwko emisji CO2. W projekcie m.in. Microsoft, Nike, Mercedes i DanoneCzytaj dalej

Japońska teoria znajduje potwierdzenie w badaniach

Za nowe odkrycie odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido. “Do tej pory dużo mniej uwagi poświęcano materii organicznej w porównaniu z lodami i krzemianami, mimo że w linii śniegu jest ich dużo” - tłumaczy Akira Kouchi w, opublikowanym w magazynie Nature, badaniu. Według Japończyka, odpowiednie podgrzewanie międzygwiazdowej materii organicznej powoduje powstanie ogromnych ilości wody i oleju, który przypomina ropę naftową.

W celu potwierdzenia swojej teorii naukowcy stworzyli warunki, w których zachodzi proces powstawania wody. Napromieniowali światłem UV mieszaninę zawierającą cząsteczki H2O, CO, NH3 i podgrzewali je od 24 do 400 stopni Celsjusza. Badania wykazały, że przy temperaturze 350 stopni Celsjusza tworzą się kropelki wody, przy wyższej zaś oleju, który przypomina swoją strukturą ropę naftową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy rozwikłali zagadkę Potwora z Loch Ness. Miłośnicy legend o Nessie nie są zachwyceni
  2. Fragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniu
  3. Na Wenus istnieją aktywne wulkany. Najnowsze odkrycie naukowców
  4. Pole magnetyczne Ziemi może niedługo się odwrócić. Nastąpi to o wiele wcześniej, niż zakładano

Następny artykuł