Plaża nad jeziorem, ludzie stojący w wodzie, wieżyczka ratowników wodnych, las.
Źródło: Wikipedia Commons

Polacy piją i toną. RCB wydało specjalne ogłoszenie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczął, a w Polsce utonęły już 143 osoby. W ubiegłym sezonie życie w taki sposób straciło 456 osób. Policja przewiduje, że w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, bilans będzie jeszcze bardziej tragiczny.

Polska jest w niechlubnej czołówce największej liczby utonięć. W ubiegłym roku życie pod wodą straciło 456 osób z czego 22% spożywała wcześniej alkohol.

Na plaży wszyscy pijani

Ratownicy pracujący nad polskim morzem informują, że praktycznie wszyscy, poza dziećmi do 14 roku życia, w zeszłym roku spożywali alkohol na plaży. To właśnie upojenie alkoholowe jest jednym z głównych powodów utonięć. Policjanci z Głównej Komendy Policji przewidują, że tegoroczny bilans może być jeszcze tragiczniejszy ze względu na pandemię koronawirusa. Polacy w strachu przed wirusem będą wybierać wakacje nad polskim morzem, co znacząco zwiększy ruch turystyczny, ale również ryzyko wypadków nad wodą.

Polska w czołówce Europy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że w 2019 roku z powodu utonięcia zginęło 320 000 osób. Jest to trzecia najczęstsza przyczyna niezamierzonej śmierci. Filip Orłowski, wicemistrz Europy w ratownictwie wodnym, przypomniał, że w Holandii w zeszłym roku utonęło 9 osób, z czego 8 to byli Polacy.

Grafika przygotowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Pływam bez promili

W Polsce rusza właśnie akcja “Pływam bez promili”, która ma na celu promocję bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało również specjalny komunikat na oficjalnym koncie na Twitterze, w którym informują o tym, jak w bezpiecznych warunkach spędzać czas nad wodą. RCB przypomina, że należy pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a na łódce, kajaku lub rowerze wodnym należy zawsze nosić kapok.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwie główne rzeki w Polsce zagrożone wylaniem. IMGW wydaje alert dla pięciu województw
  2. Każdy o nim marzył, teraz schodzi z rynku. Kultowy pojazd był z nami 20 lat
  3. W Europie pojawił się zupełnie nowy wirus. Jest pierwsza ofiara śmiertelna
  4. Czy orientacja seksualna to ideologia? Polska Akademia Nauk z jasną odpowiedzią

Następny artykuł