wojna
Źródło: Pxfuel

Czy uważasz, że w przyszłości wojny będą prowadzone w kosmosie?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Listopada 2020

Czy wojna w kosmosie w dzisiejszych czasach jawi się jako coś realnego? Czy to jednak wciąż odległa pieśń przyszłości? Specjaliści już dziś zastanawiają się, jak w przyszłości mogą wyglądać konflikty zbrojne, W końcu technologia nieustannie podąża do przodu.

Wojny w kosmosie to, jak na razie, wyłącznie jeden z tematów zawartych w filmach science-fiction. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie, jednak i tak możemy poruszyć nieco wodzę fantazji i zacząć zastanawiać się, czy taka wizja miałaby jakiekolwiek zaistnieć w prawdziwym świecie.

Super-myśliwce

Amerykanie i Rosjanie już od jakiegoś czasu przedstawiają własne koncepcje przyszłości na temat wojska. Jednym z najważniejszych "wyścigów" militarnych w ostatnich latach jest ten związany z powstawaniem myśliwców szóstej generacji. Dotychczasowe maszyny służą od wielu lat, a przecież technologia nieustannie się rozwija. Imponujące jest jednak to, co nowe myśliwce bojowe mogą mieć na pokładzie - mnóstwo nowoczesnego sprzętu niezbędnego do prowadzenia nie tylko "fizycznych" działań zbrojnych, ale też do walki w cyberprzestrzeni.

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?Czytaj dalej

Nowoczesne myśliwce mogą osiągać też zawrotne prędkości, część z nich może okazać się bezzałogowa, tj. sterowana przez kogoś zdalnie albo przez sztuczną inteligencję. Ciekawie brzmią niedawne doniesienia o tym, że Rosjanie pracują nad myśliwcami nowej generacji, które mają być zdolne do lotów na pograniczu przestrzeni kosmicznej.

Technologia kosmosu nad naszymi głowami

Ostatnie lata definiowane są przez ciągły wzrost zainteresowania eksploracją i badaniem kosmosu. NASA, ESA, ROSCOSMOS i wiele innych agencji czy prywatnych firm coraz prężniej wysyła w przestrzeń kosmiczną swoją technologię, aby ta badała obce planety. W końcu ruszymy ponownie na Księżyc i, o ile "przepowiednie" Elona Muska się sprawdzą, skolonizujemy Marsa. Ciekawie jednak w tym wszystkim brzmią badania przeprowadzane m.in. przez niedawno wyodrębniony nowy rodzaj sił zbrojnych USA, czyli Space Force. Wojskowi wysyłają w kosmos swoje satelity które pracują nad nową technologią, choćby związaną z falami mikrofalowymi. O co dokładnie chodzi? Nie wiadomo.

Przetestowali nowe telefony i aż zamarli. iPhone pozostał w tyle, zaskakujące zestawieniePrzetestowali nowe telefony i aż zamarli. iPhone pozostał w tyle, zaskakujące zestawienieCzytaj dalej

Czy "Gwiezdne Wojny" faktycznie mogą okazać się prawdą?

Niektórzy specjaliści związani z bezpieczeństwem już teraz przestrzegają przed negatywnymi skutkami ekspansji kosmicznej i szaleńczej pogoni za nową technologią wojskową. Na skutek tego może okazać się, że docelowo pokojowe zdobywanie Marsa przerodzi się w otwarty konflikt. Jak jednak Wy uważacie? Czy wizja rodem z filmów science-fiction kiedyś może się spełnić?

Ceny PlayStation 5 na polskich serwisach aukcyjnych zwalają z nóg. Nie do uwierzeniaCeny PlayStation 5 na polskich serwisach aukcyjnych zwalają z nóg. Nie do uwierzeniaCzytaj dalej

Następny artykuł