Racja żywnościowa
Źródło: Steve1989MREInfo - wideo - https://youtu.be/fiUgyJdZYsg

Mężczyzna otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]

Artur ŁokietekArtur Łokietek
2 Października 2020

Dla niektórych próbowanie racji żywnościowych MRE z różnych krajów jest frajdą samą w sobie. Niektórzy jednak idą na poziom wyżej i postanawiają wypróbować wojskowe jedzenie z czasów... I wojny światowej. Zaskakujące nagranie pokazuje, co dawniej jedli żołnierze na froncie.

Racje żywnościowe MRE to w zasadzie podstawa jedzenia praktycznie każdego żołnierza, szczególnie tych zajętych walką na froncie. Czy jednak dawne pakiety różnią się aż tak od tego, co mamy dzisiaj?

Wojskowe jedzenie MRE

MRE, czyli "meal, ready-to-eat" (pol. "posiłek gotowy do spożycia) to klasyczna forma żywniości przeznaczonej na wyposażenie praktycznie każdego żołnierza. To właśnie dzięki racjom żywnościowym żołnierze muszą zachowywać formę, nie myśleć o głodzie, a nawet podbić sobie morale podczas wymagających działań wojskowych. W MRE zazwyczaj się znajdzie jakaś forma obiadu, deseru, napoju, cukierki bądź guma do żucia, przekąska i akcesoria potrzebne do przygotowania jedzenia. Oczywiście dokładny skład zależy tu od kraju, z którego dany pakiet racji żywniościowych pochodzi. W ten sposób w formie obiadu znaleźć można choćby spaghetii z mięsem, pulpety czy bigos, wzbogacone o dodające nam cukier i podnoszące żołnierzom morale słodkie przysmaki (w Stanach Zjednoczonych do poprawy warunków na froncie w Wietnamie przyczynił się popularny producent czekolady Hershey's i słodyczy M&M). Często można tam spotkać także cukierki odświeżające, gumę do żucia (często przeczyszczającą) czy herbatniki i obowiązkowo kawę lub herbatę.

Czy Wi-Fi jest szkodliwe dla dziecka? Ujawniamy prawdę, wielu może być zaskoczonychCzy Wi-Fi jest szkodliwe dla dziecka? Ujawniamy prawdę, wielu może być zaskoczonychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

2. Ewę Talar z serialu "Dom" pokochali nie tylko Polacy. Co dzisiaj słychać u Joanny Pacuły?

Jedzenie żołnierza sprzed ponad 100 lat

Na YouTube znaleźć można wiele filmów lub całych kanałów trudniących się przede wszystkim testowaniem takich racji żywniościowych. Często potem możemy dowiedzieć się na przykład, który kraj ma (w miarę) smaczne posiłki dla żołnierzy. Sami też oczywiście możemy spróbować MRE, gdyż da się takie pakiety kupić w różnych sklepach militarnych - nie są zarezerwowane wyłącznie dla wojska na froncie. Czasami jednak niektórzy potrzebują trochę więcej niż zwykłą paczkę z jedzniem i szukają nieco bardziej ekstrawaganckich posiłków żołnierskich. Jedna z takich osób to youtuber Steve1989MREInfo, który jest stosunkowo znany w kwestii testowania różnego rodzaju racji MRE. Na jego kanale możemy jednak znaleźć wyjątkowy filmik, w którym pokazuje on, co zawierały w sobie paczki dla żołnierzy z 1945 i 1900 roku!

Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Czytaj dalej

Smaczne czy niesmaczne?

YouTuber poszedł jednak o krok dalej i postanowił skonsumować niektóre posiłki, które nadawały się jeszcze do jedzenia. Na szczęście dla niego, niemal wszystko zapakowane było w trwałe i nieprzepuszczające powietrza puszki. YouTuber stwierdził między innymi, że coś w rodzaju starych czekoladek z orzechami jest nawet niezłe, ale powoduje, że "puchną usta". Z kolei cukierki z cukru jęczmiennego okazują się "perfekcyjne". Co ciekawe, na wyposażeniu żołnierzy były wtedy również papierosy... również z puszek. Nie ma w tym zaskoczenia - chronią one papierosy przed zgnieceniem i ochraniają tytoń w trudnych warunkach. Co ciekawe, choć część z nich była ewidentnie zepsuta, zdecydował się ona na spróbowanie niektórych i stwierdził, że są niewiarygodnie lekkie. Z innych ciekawszych rzeczy, youtuber pokazał również bakterie, które zagnieździły się w puszce herbaty z mlekiem w proszku. Wideo obejrzeć możecie poniżej.

Kuriozalne sceny na wizji podczas programu Kuriozalne sceny na wizji podczas programu "Jeden z dziesięciu". Odcinek, który przejdzie do historii?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagrano pierwsze spotkanie suczki z delfinami. Takiego obrotu spraw nikt nie przewidział
  2. Masz w domu żeliwną maszynkę do mięsa? Jesteś prawdziwym szczęściarzem
  3. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  4. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  5. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  6. Straszny wypadek na weselu. Na miejsce przybył helikopter, karetka oraz dwa zastępy straży pożarnej

Następny artykuł