Baza w redzikowie
Źródło: defense.gov/ Navy Lt. Amy Forsythe

Wojsko USA zaczęło budowę bazy w Polsce. Koszta są ogromne, ponad 3 miliardy złotych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Września 2020

US Navy (Marynarka Stanów Zjednoczonych) ogłosiło oddanie do użytku części bazy znajdującej się w Polsce. Baza ta ma być kluczowa dla obrony Europy. Docelowo obiekt będzie znacznie większy. Koszta całej inwestycji wzrosły i sięgają aż 3 miliardów złotych!

Armia USA buduje w Polsce obiecaną od dawna bazę. Docelowo obiekt ma odegrać kluczową rolę w systemach obronnych Europy.

Baza USA w Polsce

Amerykańskie Navy, czyli Marynarka Wojenna przeprowadziła ceremonię otwarcia pierwszego obiektu znajdującego się na terenie bazy w Redzikowie. Docelowo obiekt ten ma zostać wyposażony w cały system obrony przeciwrakietowej, jednak nastąpić ma to z czasem. Na ten moment wiemy, iż skupiono się na budowie absolutnie podstawowej części całego obiektu, czyli przede wszystkim budynków administracyjnych. Chodzi tu m.in. o wspomniane wyżej biura administracyjne, ochrony i robót publicznych, a także magazyny, kwatery i gastronomię, remizę oraz obiekty sportowe. Czymże w końcu byłaby amerykańska baza bez choćby boiska do baseballa?

Chiny potęgą atomową. Mają już 200 głowic jądrowych, a to dopiero początekChiny potęgą atomową. Mają już 200 głowic jądrowych, a to dopiero początekCzytaj dalej

Ceremonia otwarcia

W Redzikowie odbyła się ostatnio ceremonia udostępnienia do użytku tego członu bazy marynarki wojennej USA w Polsce. Na wydarzeniu obecni byli reprezentanci obydwu nacji biorących udział w przedsięwzięciu, czyli Polski i Stanów Zjednocznych. W jaki sposób obiekt ten ma przysłużyć się całej Europie? "W nadchodzących latach Redzikowo odegra kluczową rolę w obronie Europy" - poinformował admirał Scott Gray. Choć odpowiedź ta jest póki co nieco lakoniczna, wiemy, jakie jeszcze obiekty znajdą się na terenie całej bazy. A te brzmią już dumnie.

Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiAmerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiCzytaj dalej

Obrona przeciwrakietowa w Polsce

Na ten moment obiekt jest w stanie "zmieścić" 200 żołnierzy z armii USA, wykonawców projektu i innych ważnych osobistości niezdębnych przy powstawaniu bazy, czyli m.in. urzędników państwowych. Docelowo w bazie znaleźć się ma najważniejszy jej element, czyli całkowity system obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore AAMDS. Oczywiście powstawać mają równocześnie inne istotne budynki i obiekty, takie jak radar do namierzania, wszelkie niezbędne stanowiska, czyli choćby kontroli czy łączności, a nawet uniwersalne kontenerowe wyrzutnie pocisków przechwytujących. Całości swoisty smaczek dodaje fakt, że to dopiero drugi taki obiekt w Europie. Wiemy, iż koszta wzrosły aż o 13 procent, czyli z planowanych 748 mln dolarów czyli 2,78 mld złotych, wydane zostanie około 844 mln dolarów - 3,14 miliardów złotych. Baza ma zostać ukończona do 2022 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy pokazali, jak wygląda ciemna materia. Zjawiskowa symulacja najbardziej tajemniczej cząstki w kosmosie
  2. Bakteria, która bez problemu przeżyje w kosmosie. Mogłaby kolonizować inne planety
  3. Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny
  4. Gwiazda muzyki zbuduje swoje własne miasto. To będzie prawdziwa Wakanda

Następny artykuł