Żołnierze polskiej i amerykańskiej armii.
Źródło: flickr

Czy w Polsce powinno stacjonować więcej amerykańskich jednostek wojskowych?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Listopada 2020

Zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych otworzyła ponownie dyskusję na temat przyszłości amerykańskich jednostek wojskowych na ternie naszego kraju. Dane z czerwca tego roku podają, że obecnie w Polsce stacjonuje około 4,5 tysiąca żołnierzy z USA. Czy te liczby powinny zostać zwiększone?

Stacjonowanie amerykańskich wojsk na ternie naszego kraju ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Część osób uważa, że takie zjawisko zapewnia nam dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualną agresją Rosji, inni z kolei uważają, że w obecnych czasach takie ruchy to strata pieniędzy. Są też tacy, którym stacjonowanie obcej armii przypomina okres PRL-u.

Koniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytetyKoniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytetyCzytaj dalej

Amerykańskie wojsko w Polsce. Wady i zalety

Jak już wspomnieliśmy, obecność amerykańskich jednostek wojskowych na terenie naszego kraju posiada swoich zwolenników i przeciwników. Każda ze stron przedstawia w mniejszym lub większym stopniu sensowne argumenty, które mają na celu przekonać resztę do swoich racji. W dyskusji znajdzie się również zawsze kilka argumentów, które mają mało wspólnego z rzeczywistością.

Dobre strony

Zacznijmy od plusów. Amerykańskie wojska z pewnością dodają ogromny walor obronny naszemu państwu. Amerykańskich jednostek w naszym kraju wcale nie musi być dużo, jednak znając amerykańską dumę, jeżeli ich baza w obcym kraju zostałaby zaatakowana, to jest to gwarancją pełnej interwencji militarnej, czego z pewnością wielu agresorów wolałoby uniknąć.

Ponadto dzięki obecności Amerykanów, można w łatwiejszy sposób przeprowadzać wspólne ćwiczenia militarne, które nie tylko podnoszą kompetencje wojskowe naszych żołnierzy, ale sprawiają, że uczymy się lepiej współpracować z naszymi sojusznikami.

Jedna z najtragiczniejszych katastrof naturalnych, zginęło prawie 2 tys. ludzi. Wszystko przez ignorowanie naukowcówJedna z najtragiczniejszych katastrof naturalnych, zginęło prawie 2 tys. ludzi. Wszystko przez ignorowanie naukowcówCzytaj dalej

Złe strony

Po stronie minusów znajdziemy również kilka ważnych argumentów przemawiających za tym, że wojsko ze Stanów Zjednoczonych jest w naszym kraju zbyteczne. Najważniejszym argumentem wydaje się cena utrzymania takiego wojska. Według szacunków Ministerstwa Finansów, utrzymanie amerykańskich żołnierzy stacjonujących, między innymi, w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu to koszt około 500 milionów złotych rocznie. Ta kwota robi ogromne wrażenie.

Nie brakuje również trochę mniej logicznych argumentów w dyskusji, z których najczęstszym jest porównywanie obecności amerykańskich wojsk w obecnych czasach na terenie naszego kraju, do stacjonowania wojsk radzieckich w czasach PRL.

Najlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiającyNajlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiającyCzytaj dalej

Czy w Polsce powinno stacjonować więcej amerykańskich jednostek?

Biorąc pod uwagę wspomniane argumenty oraz obecną sytuację polityczną w Europie Środkowo-Wschodniej warto więc zadać sobie pytanie, czy w Polsce stacjonuje obecnie odpowiednia liczba amerykańskich wojsk? A może powinniśmy zadbać o to, by było ich jeszcze więcej?

Następny artykuł