Siły specjalne azerskiego wojska podczas marszu.
Źródło: Wikipedia Commons

Mobilizacja wojsk na skraju Europy. Cywile pod ostrzałem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Września 2020

Sytuacja na granicy Armenii z Azerbejdżanem staje się coraz bardziej napięta. Obydwa państwa przeprowadziły mobilizację swoich wojsk. Militarny kryzys na skraju Europy wisi na włosku.

Armenia wprowadziła na terenie swojego kraju stan wojenny. Konflikt o Górski Karabach nasila się, a armeńskie władze usprawiedliwiają swoją decyzję faktem, że wojska Azerbejdżanu zaatakowany cywilne osady znajdujące się w tym rejonie. W ramach odwetu, Armenia zestrzeliła dwa azerskie śmigłowce i trzy drony.

Wojska, które walczą ze sobą od dekad

Prowadzi Prowadzi "Jeden z dziesięciu" od lat, jednak niewielu zna jego prawdziwą twarz. Ujawniamy kim naprawdę jest Tadeusz SznukCzytaj dalej

Konflikt zbrojny między Azerbejdżanem a Armenią trwa już od kilku dekad. Jego początków należy szukać w 1988 roku. Tuż przed upadkiem Związku Radzieckiego obydwa państwy zaczęły spierać się o prawa do regionu leżącego na granicy obydwu terenów, czyli Górskiego Karabachu. Formalnie teren ten należy do Azerbejdżanu, w rzeczywistości jednak jest zamieszkiwany w większości przez Ormian i to właśnie wojsko Armenii broni tych terenów. Górski Karabach funkcjonuje jako niepodległe państwo, nie jest jednak uznawane jako taka instytuacja przez żaden kraj na świecie.

Konflikt narasta

Przez kolejnych sześć lat wojna o Górski Karabach pochłonęła życia 30 000 osób. W 1994 roku został podpisany pierwszy rozejm i od tego czasu sytuacja, chociaż nieidealna, to przynajmniej była w miarę przewidywalna. W ostatnim czasie jednak kryzys między Azerami, a Ormianami się pogłębił, a konflikt zbrojny wisi na włosku. Obydwa wojska zbroją się i przeprowadzają ataki. Władze obydwu krajów oskarżają się nawzajem o napędzanie konfliktu, a pod ambasadami na całym świecie dochodzi do brutalnych starć.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?

2. Klienci już stoją w kolejkach do Biedronki. Tak wspaniałych sprzętów kuchennych za grosze dawno nie było

Niepozorna moneta 2 zł może być warta fortunę. Lepiej sprawdźcie swoje portfeleNiepozorna moneta 2 zł może być warta fortunę. Lepiej sprawdźcie swoje portfeleCzytaj dalej

Jakimi wojskami dysponują obydwie armie?

Chociaż Azerbejdżan i Armenia nie są dużymi państwami, to dysponują dosyć sporym uzbrojeniem. Również Górski Karabach posiada własne siły zbrojne. Nieoficjalne państwo bronione jest przez wojsko składające się z 20 tysięcy żołnierzy (z czego 80% to Ormianie). Armia Karabachu posiada w swoim arsenale aż 316 czołgów, 324 pojazdy opancerzone, 322 działa artyleryjskie 122 mm, 33 wyrzutnie rakiet oraz systemy obrony przeciwlotniczej.

Armenia dysponuję wojskiem składającym się z 45 tysięcy żołnierzy, 165 czołgów (T-80, T-72 i T-54/55), 144 wozów bojowych (BMP-1/K/21K), 32 pojazdów opancerzonych (BTR-60/70), 9 amfibii, 145 pojazdów wielozadaniowych oraz 120 pojazdów zwiadowczych BRDM-2. Do tego należy również doliczyć Ormiańskie Siły Powietrzne, które dysponują 14 myśliwcami Su-25, 4 samolotami wielozadaniowymi Su-30 i 33 śmigłowcami różnego typu.

W Milionerach padło najcięższe pytanie w historii programu? Widownia zamarła, gdy je usłyszałaW Milionerach padło najcięższe pytanie w historii programu? Widownia zamarła, gdy je usłyszałaCzytaj dalej

Jeżeli chodzi o Azerbejdżan, to według szacunków brytyjskiej grupy ARAG, ich wojsko składa się z 80 tysięcy żołnierzy piechoty, 665 czołgów różnego typu, 176 wozów bojowych, 313 wozów opancerzonych oraz Sił Powietrznych składających się z 41 myśliwców, samolotu transportowego Il-76 oraz 96 śmigłowców różnego typu. Obydwa wojska bazują w głównej mierze na uzbrojeniu jeszcze z czasów Związku Radzieckiego, jednak wojska azerskie są o wiele większe, posiadają one w swoim uzbrojeniu również drony rozpoznawcze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki spędził w wodzie 11 godzin. Wszystko, aby pomóc właścicielowi
  2. Polacy masowo popełniają 1 błąd przy gotowaniu ziemniaków. Tracą mnóstwo witamin i gorzej smakują
  3. Ogromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Nad pracami czuwa Polsat
  4. Uwaga, klienci zagrożeni, żadne pieniądze nie są bezpieczne. Millennium ostrzega przed hakerami
  5. Ujawniono dziwne obrazy widziane z kosmosu. Naukowcy z NASA biją na alarm
  6. Dziś wchodzi w życie nowy zakaz. Wielu Polaków może być niezadowolonych

Następny artykuł